Pro tátu, mámu a děti. Představujeme silné a slabé stránky kampaně Realistů

Praha - Realisté pomalu rozjeli kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny letos v říjnu. Představili sérii billboardů, volební priority a "změnili styl". Rozhodli se sáhnout i k prvkům negativní kampaně, kdy kritizují některé kroky současných parlamentních stran.

Nové politické uskupení Realisté politologa Petra Robejška, v jehož čele stojí tajemníci Michal Moroz a Jiří Hynek, naplno rozjelo kampaň do říjnových voleb. Co se grafického zpracování týče, vsadilo na "změnu stylu". Vážného a seriózně oblečeného politologa Robejška tak nahradil Robejšek více ležérní. 

I mimika hlavního představitele strany, který hodlá kandidovat z posledního místa pražské kandidátky, se změnila. Politolog se začal usmívat.

Těmto billboardům v podstatě nelze nic vytknout. O poznání hůř jsou na tom plakáty a poutače s hesly "Pro tátu", "Pro mámu" a "Pro Děti". Poslední heslo navíc připomíná dnes už legendární předvolební scenérii hnutí ANO z roku 2013, kdy současný ministr obrany Martin Stropnický po boku Andreje Babiše diskutují o otázce dětí. "Aby se za nás děti nestyděly", stálo poté na billboardu. Realisté ostatně využívají stejné barvy, jako hnutí ANO před čtyřmi lety. Dominuje tak kombinace bílé s tmavě modrou. 

V detailnějším inzerátu v novinách je plakát "Pro děti" dále rozveden. "Děti jsou holky a kluci. Všichni potřebujeme dobré jídlo a dobré školy, dobré zákony, prostě to nejlepší. Pesimisté vrtí hlavou, ale realisté řeknou: Začneme hned a zítra to už bude lepší," stojí pod fotografií, na níž je Petr Robejšek vedle Michala Moroze a nápis "Pro děti". "Dětem dlužíme budoucnost. Cokoli si dnes vezmeme bez rozmyslu, naše děti jednou zaplatí. To je neúprosná pravda, která nás nutí k odpovědnosti. Jsme Realisté," stojí v inzerátu. Bohužel, popisky zní velmi jednoduše a neoplývají originalitou a nápaditostí. 

Samotný program Realistů, který je dohledatelný na jejich oficiálních stránkách, je relativně přehledný. Obsahuje 11 základních kapitol jako je rodina, ekonomika či podnikání. Realisté jsou také aktivní na sociálních sítích, zejména na Facebooku, kde téměř každý den nahrávají video, kde se Petr Robejšek vyjadřuje ke konkrétní problematice. Horší už je to s grafickým zpracováním programových bodů. Ty jsou velmi nepřehledné.

Motto "sliby - chyby" je v pořádku, jinak působí takto graficky zpracovaný materiál velmi chaoticky. Realisté v jeho rámci aktivně využívají tzv. negativní kampaně. Kritizují tak některé kroky jejich oponentů, zejména ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Ocenit lze i aktivní kontaktní kampaň, do které se Realisté pustili.

Navštěvují kulturní akce a pořádají besedy s občany. Pozvánky na tyto akce však někdy působí poměrně úsměvně. Aktuálně Realisté vyzývají rodiny s dětmi, aby s nimi šli tuto neděli na procházku Prahou. Robejšek má na sobě volné sako a tenisky. V textu události stojí: "Vezměte děti a táty a mámy a udělejte si hezké odpoledne. Nebudeme křičet ani házet vajíčka. Jen slušně a vesele odstartujeme změnu stylu v politice nedělní procházkou a koncertem na Střeleckém ostrově," stojí v pozvánce. Kromě vystoupení kapely Žlutý pes na návštěvníky čeká "vyhlášení soutěže o nejlepší bábovku". 

Realisté si v posledních průzkumech veřejného mínění nevedou moc dobře. Volební potenciál  Realistů je podle agentury Sanep 5,1 procenta. Potenciál udává procento voličů, které alespoň uvažují o tom, že by hlas Realistů vhodili. Podle průzkumu společnosti Phoenix Research, který byl zveřejněn v polovině května, se nyní Realisté pohybují na 2,8 procentech voličské přízně.

Autor je politolog

Související

Petr Robejšek, mentor Realistů

Robejškovi Realisté definitivně končí

Většina členů politického uskupení Realisté dnes rozhodla o ukončení činnosti strany. ČTK o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do dnešních 16:00.
SPD

Podezřelé volební kampaně? Úřad proklepne šest stran, poprvé pošle přímé kontroly

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zkontroluje u šesti stran a hnutí kampaň do voleb do Sněmovny v roce 2017. Poprvé tak přistoupí k přímým kontrolám kampaní, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí úřadu Linda Hrubešová. Názvy subjektů ale úřad neuvedl. Důvodem kontroly je podezření, že náklady na reklamu neodráží údaje, které subjekty uvedly ve zprávách o financování kampaně. Podle informací ČTK by se to mělo týkat hnutí ANO, ČSSD, ODS a SPD, které jsou ve Sněmovně, ale také Realistů a Zemanovců, kteří ve Sněmovně nejsou.

Více souvisejících

Realisté (strana) Petr Robejšek Michal Moroz

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 59 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy