Praha - Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová přišla v krátké době už o druhou mediálně sledovanou kauzu. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství jí odvolací senát odebral i trestní věc bývalých manažerů Čepra. Vyplývá to z odůvodnění dubnového usnesení, které dnes na žádost ČTK poskytla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.
Kauza Čepra se týká bývalého generálního ředitele Tomáše Kadlece a obchodního ředitele Alexandra Houšky, kteří podle obžaloby porušili nevýhodnými transakcemi z roku 2005 povinnosti při správě cizího majetku a státnímu podniku způsobili škodu 156 milionů korun. Soudkyně Králová dvojici osvobodila, a to celkem třikrát - nejprve v roce 2013, poté o dva roky později a naposledy loni v září.
Poslední z verdiktů zrušil pražský městský soud v dubnu a poslal věc zpátky na obvod k dalšímu projednání. Nyní vyšlo najevo, že zároveň nařídil vyměnit soudce.
"Za situace, kdy nalézací soud v současném složení senátu, tedy především pod vedením jeho předsedkyně, opakovaně nerespektuje rozhodnutí nadřízených soudů, ale současně porušuje ustanovení trestního řádu a svým přístupem vyjadřuje neochotu se projednávanou věcí patřičně zabývat, odvolací soud již neshledává jinou možnost," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová.
V usnesení zdůraznila, že takový postup je zcela výjimečný, protože podle Listiny základních práv a svobod nesmí být nikdo odňat svému zákonnému soudci. Poukázala však na to, že senát Králové "zcela ignoroval" i právní názor Nejvyššího soudu.
Králová sice podle odvolacího senátu při posledním kole hlavního líčení doplnila dokazování o listiny předložené státním zástupcem a zmocněncem Čepra, nicméně v odůvodnění svého zprošťujícího verdiktu věnovala důkazům žalobce jeden odstavec a důkazům zmocněnce ani řádku.
"Jednoduše lze konstatovat, že napadený rozsudek jako celek je nepřezkoumatelný, neboť z něj nelze vyčíst, jakými úvahami obvodní soud dospěl ke svým závěrům, z jakých důkazů přitom vycházel a jaké konkrétní skutečnosti, které by byly podkladem pro jeho rozhodnutí, z nich zjistil," uzavřela Brázdilová.
Státní zástupce požaduje pro oba muže šestileté vězení, peněžité tresty a povinnost nahradit způsobenou škodu. Houška i Kadlec, který dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, vinu odmítají. Hájí se tím, že ve firmě plnili úkol, který vyplynul ze vstupu Česka do EU - tedy obměnu paliv. Kvůli promlčení soud už dříve zastavil stíhání dvojice za obdobné činy z let 2003 a 2004.
Soudkyně Králová se s pražským městským soudem neshodla také v kauze, která se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství současnou manželkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou. Poté, co aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil jiný senát městského soudu její nestrannost a vytkl jí nelogické hodnocení důkazů. Věc proto loni v prosinci přidělil nové soudkyni.
Související
Přiděloval Nečas "trafiky"? Soudkyně Králová zavrhla odposlechy, advokáti jásají
Králová bude opět soudit, kárný senát jí talár neodebral
Helena Králová (soudkyně) , Čepro , soudy , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 2 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 3 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 3 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 4 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 5 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 5 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 6 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 7 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 8 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 10 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 11 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 12 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
Evropští lídři plánují využít summit G7 v příštím týdnu k tomu, aby přesvědčili amerického prezidenta Donalda Trumpa k podpoře nové diplomatické iniciativy zaměřené na obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem.
Zdroj: Libor Novák