Praha/Berlín - Německý server Deutsche Welle otevírá otázku možného ovlivňování výsledků říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Podle něj je Česko pevností pro tajné agenty a ruská propaganda může destabilizovat demokratický pořádek v zemi.
Podle německého serveru Deutsche Welle budou říjnové volby do Poslanecké sněmovny ve znamení hrozby dezinformační kampaně ze strany Kremlu. "Úřady se obávají vzrůstající dezinformační kampaně podporované Kremlem, které mohou destabilizovat demokracii v zemi," uvádí Deutsche Welle.
Vychází mimo jiné z výroků řady diplomatů a i českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten před nedávnem varoval, že lze očekávat zintenzivnění útoků v podobě "fake news", tedy falešných zpráv ze strany pochybných zpravodajských uskupení, které jsou prý do velké míry financovány ruskou vládou s cílem destabilizace země. "Mají potenciál nejen ohrozit naši bezpečnost, ale mohou mít také fatální dopad na demokratické principy a instituce, které jsou základem našeho politického systému a zárukou naší osobní svobody," řekl premiér.
Podle serveru stojí Česko v přední linii politického přetahování mezi Ruskem a Západem a je "pevností pro tajné agenty a hnízdištěm pro špionáž". V této souvislosti také zmiňuje nově zřízené Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTTH), které rozjel ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a které by mělo bojovat proti "fake news". V širším smyslu by právě toto centrum mělo zajitit také obranu před možným hackerským útokem při sněmovních volbách na podzim. Podle šéfa Centra Benedikta Vangeliho právě hrozba hackerských útoků stoupá.
Od roku 2014 prý na území Česka spustilo svou činnost na 40 dezinformačních webů. Server zmiňuje think-tank Evropské hodnoty, jež se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Dle jejich výkladu je cílem dezinformačních webů zejména vyvolání veřejného odporu v otázkách, jako je uprchlická krize nebo válka v Sýrii a ukrajinský konflikt.
"Některé dezinformace přicházejí přímo z Ruska a některé jsou vytvářeny lokálně po vzoru ruské propagandy," cituje server Tomáše Prouzu (ČSSD), který působil jako koordinátor pro evropské záležitosti. "Očekávám další případy, kdy bude docházet ke zpochybňování demokracie a volebního procesu, což odradí některé voliče od toho jít k volbám. Také očekávám více nacionalisticky a xenofobně laděných zpráv, které přijmou voliče, aby hlas vhodili pro nacionalisticky a xenofobně vystupující politická uskupení," dodal. Je prý možné očekávat, že dojde ke snížení volební účasti o 5 až 10 procent a v konečném důsledku to může způsobit komplikace pro skládání efektivní vlády. I přes to všechno jak Prouza, tak Vangeli věří, že boj s touto hrozbou bude úspěšný.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Deutsche Welle , Tomáš Prouza (ekonom) , špionáž
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 46 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 1 hodinou
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 2 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 3 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 7 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 8 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 11 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.
Zdroj: Libor Novák