Praha - Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tradičně zjišťovalo podporu politických stran ve veřejnosti a ochotu zúčastnit se parlamentních voleb. Do dolní sněmovny by se momentálně probojovalo šest stran. Průzkum nepočítá s dvojkoalicí lidovců se STAN.
Na otázku týkající se volební účasti odpovědělo kladně 60 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano“ 31 % a „spíše ano“ 29 %), 33 % záporně („spíše ne“ 11 %, „rozhodně ne“ 22 %). Zbytek dotázaných (7 %) zvolil odpověď „nevím“.
Podle získaných dat je deklarovaná volební účast nyní vyšší, než byla v květnu, a zároveň je srovnatelná s reálnou účastí v parlamentních volbách v říjnu 2013 (59,5 %), uvedl soc.cas.cz.
Volební model vsimuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Do souboru jsou však zařazeni pouze ti dotázaní, kteří deklarovali volbu nějaké strany a zároveň uvedli, že by se voleb zúčastnili.
ANO: 34%; KSČM: 14,5%; ČSSD: 12%; ODS: 11%; Lidovci: 7,5%; TOP 09: 6,5%. Do Sněmovny by se nedostali SPD: 4,5%; Piráti: 3,5%; Zelení: 1,5%; Svobodní: 1,5% a STAN: 1%.
ANO si v porovnání s květnovým šetřením polepšilo o jeden procentní bod, KSČM o tři procentní body. Sociální demokraté i občanští demokraté si naopak shodně o dva procentní body pohoršili. Zisk ČSSD se podle šetření CVVM i dalších agentur snižuje už od března. Premiér Bohuslav Sobotka na to v půli června reagoval rezignací na místo stranického šéfa a volebního lídra.
KDU-ČSL podle CVVM od května jeden procentní bod ztratila, stejně jako STAN. TOP 09 by dostala 6,5 procenta, což pro ni znamená jen nepatrné zhoršení květnového výsledku.
CVVM průzkum provádělo formou otevřené otázky, tedy bez nabídky stran či hnutí. "Koalice KDU-ČSL a STAN se v odpovědích neobjevila, kombinace individuálních hlasů pro oba subjekty v modelu činí 8,5 procenta," konstatovalo CVVM. Lidovce by totiž volilo 7,5 procenta lidí, Starosty jen jedno procento.
Související
ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně
ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017
volby 2017 , Volební preference , hnutí ANO , ČSSD , KSČM , ODS , top 09 , KDU - ČSL , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Česká pirátská strana , strana svobodných občanů , průzkumy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
21. července 2026 14:40
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
Jmenování Eda Milibanda novým britským ministrem zahraničí vyvolalo ostrou reakci ve Bílém domě. Nově nastoupený ministerský předseda Andy Burnham provedl při svém příchodu do úřadu změny ve vládě, v rámci nichž nahradil spojence svého předchůdce Keira Starmera a do jedné z nejvýznamnějších funkcí posadil právě bývalého lídra Labouristické strany a zastánce ochrany klimatu a čistých nulových emisí.
Zdroj: Libor Novák