Českého poslance nevpustili na Ukrajinu. Jsem rád, že jeho Úsvit zanikne, dodal k tomu Janda

Praha/Kyjev - Poslanec Milan Šarapatka (Úsvit) nebyl vpuštěn na ukrajinské území. Měl se účastnit mise českých poslanců ku příležitosti semináře Parlamentního shromáždění NATO v Kyjevě. Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty to hodnotí pozitivně. Doufá také, že Úsvit dopadne podobně jako strana Věci veřejné.

O incidentu na kyjevském letišti jako první informoval jeden ze členů české delegace, poslanec Antonín Seďa (ČSSD) na svém twitterovém účtu. "Komplikace při příletu na Ukrajinu. Z naší delegace nebyl vpuštěn poslanec Šarapatka, který má zákaz vstupu do roku 2018," uvedl. Pro Šarapatku platí zákaz vstupu na území Ukrajiny kvůli jeho pobytu na Rusy okupovaném Krymu, který byl dle Kyjeva nelegální. 

Poslanci, mezi kterými je výše zmíněný Seďa nebo Václav Klučka (ČSSD), do Kyjeva dorazili na 65. Rose Roth seminář Parlamentního shromáždění NATO. Ten je pořádán u příležitosti dvacátého výročí spolupráce mezi NATO a Ukrajinou. Seminář nese podtitul "Směrem k bezpečnosti a stabilitě Ukrajiny a regionu Černého moře". 

Celý incident na svém facebooku okomentoval Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. "Ruskou silou ukradlo Ukrajině její území, které nyní okupuje," napsal. Podle něj "celý civilizovaný svět" míní, že obsazení Krymu bylo ruskou agresí, kvůli které byly na Rusko uvaleny sankce. 

"Ukrajina logicky považuje porušení své teritoriální integrity za vážnou věc. Osoby cestující na Ruskem okupovaná území tak podporují ruskou okupaci a na Ukrajinu se nepodívají," napsal Janda. V této souvislosti zmínil právě poslance Šarapatku, který se měl účastnit "falešných monitorovacích misí" na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny. Za to si prý logicky "vysloužil" zákaz vstupu na ukrajinské území. 

"Z neznámých důvodů teď pan poslanec Šarapatka letěl do Kyjeva s českou poslaneckou delegací. Logicky nebyl vpuštěn na území Ukrajiny. Jsem rád, že tato parta Úsvitu brzo zanikne po vzoru Věcí veřejných," dodává Janda. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

Ukrajina Antonín Seďa Milan Šarapatka (Úsvit) Jakub Janda (Evropské hodnoty)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy