Robejšek pochválil Rakousko za přístup k migrantům. Mogheriniová to schytala

Praha - Jedna z hlavních tváří politického uskupení Realisté se obsáhle vyjádřila k problematice migrační krize. Politolog Petr Robejšek odmítá výroky západoevropských politiků, které vnímá jako nadřazující se a arogantní.

Politolog Petr Robejšek a tahoun politického uskupení Realisté na svém facebooku připomíná svá slova o migrační vlně z roku 2015. "Dnes, po třech letech, bych na něm nemusel měnit ani čárku. Při vší skromnosti mohu říci, že to se mi daří dosti často. Ale ohledně naplňování jedné prognózy jsem zklamán. A sice z toho, jak trestuhodně liknavě reagují politici, kteří nesou zodpovědnost za budoucnost evropských zemí a osudy budoucích generací," píše Robejšek. 

Robejškova předpověď z roku 2015 předpokládala, že západní vlády budou postupně nucené reagovat na migrační krizi jakýmsi konceptem "pevnost Evropa". Přístup do Evropy by podle tohoto modelu byl ztížen do takové míry, že se migrační tok obrátí do míst, která jsou snáze dosažitelná. Robejšek tehdy vyjádřil přání, aby se tomu tak stalo co nejdříve. 

"Ano, i tato předpověď se naplňuje, ale bohužel ne dost rychle. Drtivá většina evropských politiků totiž přehlíží zájmy drtivé většiny voličů a pohybuje se sice správným směrem, ale jen po milimetrech," myslí si politolog. I tak je optimista, míní, že tendence rozhodnutí evropských vlád směřuje k uzavření kontinentálních hranic. 

I přesto Robejšek není spokojen s jednáním západoevropských politiků. V této souvislosti zmiňuje nedávný summit EU o dalších opatřeních v otázkách migrační krize. "Západoevropští vůdci opakovaně pohrozili těm státům, které provádějí rozumnou migrační politiku a odmítají kvóty," píše Robejšek. 

"A za sebe přijali obvyklý koktejl zčásti symbolických a zčásti nesmyslných opatření. Tak kupříkladu: Pod taktovkou známé odlehčené jestřábice Federicy Mogherini, která zodpovídá za bezpečnostní (sic) politiku Evropy, bylo rozhodnuto postupovat proti pašerákům lidí. Ano, čtete správně. Ale neradujte se předčasně," vysvětluje Robejšek. Evropská unie podle Robejškových slov ztíží dovoz gumových člunů do Afriky. Politolog nechápe, proč se k tomuto kroku nepřistoupilo již dávno. 

Robejšek chválí rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze.  Ten prý argumentuje jako "Realista, když říká, že je třeba skoncovat s představou, že přistání u břehů Evropy znamená vstupenku na evropskou půdu,". Přidal se tak po bok společností ze střední a východní Evropy, které podle politologa odmítají pasivně přihlížet "existenčnímu ohrožení evropské civilizace". "Jdou naopak příkladem oněm tradičně namyšleným a vůči „Východu“ často arogantním západoevropským vládám," uzavírá Robejšek.

Související

Petr Robejšek (Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons)

Video Grety šokovalo svět. Z Česka přišla rázná reakce

Vašimi planými řečmi jste mi ukradli moje sny a moje dětství, prohlásila Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg v pondělí v emotivním projevy na klimatické konferenci v New Yorku. Na lídry z desítek krajin světa, kteří se konference zúčastňují, téměř křičela. Její projev se setkal s úspěchem, ale i kritikou.
Petr Robejšek, mentor Realistů

Robejškovi Realisté definitivně končí

Většina členů politického uskupení Realisté dnes rozhodla o ukončení činnosti strany. ČTK o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do dnešních 16:00.

Více souvisejících

Petr Robejšek Realisté (strana)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 54 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Napětí ve východní Asii se stupňuje. Jihokorejské stíhačky startovaly k čínským a ruským narušitelům

Čína a Rusko dnes již pošesté od roku 2019 provedly společnou leteckou hlídku nad Japonským a Východočínským mořem. Jižní Korea musela podle agentury Reuters nasadit své stíhačky. Ukazuje to na dlouhodobé napětí v regionu, které se za poslední dobu z důvodu agresivní politiky Ruska, Číny a Severní Koreje ještě vyostřuje. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy