Praha - Sociální demokracie považuje situaci kolem aféry ministerstva životního prostředí za projev nedůvěryhodnosti vlády Petra Nečase (ODS). Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) v sobotu v tiskovém prohlášení napsal, že vláda selhává v zajišťování bezpečnosti občanů.
"Spor dvou nejvýznamnějších členů vlády na poli bezpečnosti dává tušit, že budoucí spolupráci na zajištění bezpečnosti nás všech od nich očekávat nemůžeme," píše v prohlášení Tejc. Podle něj by kvůli aféře měla o důvěru žádat vláda sama od sebe.
Tejc dále poukazuje na to, že přestože se vláda zavázala k boji proti korupci, chybí jí účinné nástroje jak s úplatkářstvím bojovat. Špatný je podle něj i manuál, který ministr vnitra Radek John (VV) vydal. "Je evidentní, že chybějí standardní a účinné postupy jak v takových případech postupovat," uvedl Tejc.
Za nestandardní považují sociální demokraté také to, že se Nečas údajně sešel s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Právě on měl premiéra informovat o průběhu vyšetřování celé kauzy po návratu Nečase z pracovní cesty v Bruselu. "Pokud se tato informace potvrdí, pak bude mít Radek John mou plnou podporu pro odvolání policejního prezidenta," dodal Tejc.
Ve stejném duchu v sobotu na situaci reagoval také bývalý předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Vláda by podle něj měla padnout a její členové odejít z veřejného života, napsal v tiskovém prohlášení. "Již dnes je zřejmé, že Nečasova vláda ztratila v kauze Drobil jakékoliv morální právo spravovat zemi," dodal Paroubek.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
včera
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
včera
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
včera
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
18. prosince 2025 22:04
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Bývalý britský princ Andrew si může oddechnout. Metropolitní policie oznámila, že nehodlá podniknout žádné další kroky ohledně nařčení, že bratr krále Karla III. žádal členy vlastní policejní ochranky o informace o Virginii Giuffreové. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková