Praha - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny chce uspět také několik známých sportovců. Volební klání bude i pomyslným soubojem dvou bývalých úspěšných skokanů na lyžích Pavla Ploce a Jakuba Jandy.
Dvojnásobný olympijský medailista Ploc obhajuje poslanecký mandát v Libereckém kraji za ČSSD. Mladší Janda, jenž jako první Čech vyhrál Světový pohár, se pokusí získat jej v dresu ODS v Moravskoslezském kraji.
O hlasy voličů se budou ucházet například bývalí hokejoví reprezentanti Milan Hnilička a Pavel Richter a fotbalisté Tomáš Skuhravý, Jan Berger, Horst Siegl a Ladislav Vízek. Na listinách Sportovců jsou rovněž bývalý trenér fotbalové reprezentace Dušan Uhrin, bývalý fotbalový reprezentant Radek Drulák, trenér běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf nebo někdejší profesionální boxer Rostislav Osička.
Další boxer, čtyřnásobný český mistr Pavel Šour, je na kandidátce ODA. Na trojnásobného mistra světa a zlatého olympijského medailistu z japonského Nagana, bývalého hokejového brankáře Hniličku, zase vsadilo hnutí ANO. Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti kandiduje olympijský vítěz ve vzpírání Oto Zaremba.
Vedle osobností ze světa sportu se o místa v dolní komoře ucházejí třeba filmová dokumentaristka Olga Sommerová (Liberálně-ekologická strana, za TOP 09) a herec Jiří Hromada (za Zelené), jenž také vedl Hereckou asociaci a celostátní organizace českého gay a lesbického hnutí. Hromada kandidoval za Zelené i v minulosti. Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí vyslala do boje o křesla v Parlamentu mimo jiné fotografku Sáru Saudkovou.
Do Sněmovny se snaží dostat také František Čech zvaný Ringo (SPO). Za stranu Realisté kandiduje politolog Alexander Tomský. Za ODS opakuje kandidaturu bývalý disident, signatář Charty 77 Stanislav Devátý.
Související
Pokud by se skokani v Číně vymezili proti porušování lidských práv, kluky podpořím. I za cenu vyloučení, tvrdí Janda
Tokijský covidový let musí být mementem pro olympiádu v Pekingu. Za nákazou stojí lidský faktor, říká Janda
Jakub Janda (skokan na lyžích) , sportovci , volby 2017 , Poslanecká sněmovna , Olga Sommerová , Dušan Uhrin (fotbalový trenér)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 2 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 2 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 3 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 4 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 4 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 4 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 5 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 5 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 6 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 7 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 8 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 9 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 10 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 10 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 12 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová má za sebou životní výkony a jen necelý měsíc před začátkem Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzu. Na mistrovství Evropy v Polsku totiž nejprve v sobotu získala na trati dlouhé 1500 metrů stříbrnou medaili, aby pak tento svůj výkon v neděli přebila zlatou medailí na trati dlouhé 1000 metrů.
Zdroj: David Holub