Jakub Janda (skokan na lyžích)

Jakub Janda Rozhovor

Tokijský covidový let musí být mementem pro olympiádu v Pekingu. Za nákazou stojí lidský faktor, říká Janda

Poslanec za ODS a předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky Jakub Janda apeluje na Český olympijský výbor (ČOV), aby si z letu na Hry do Tokia, při němž se nakazilo koronavirem šest osob, vzal ponaučení směrem k únorové zimní olympiádě v Pekingu. „Vždyť už startuje za téměř půl roku. Proto je nutné, aby se stanovila jasná logistická pravidla. Je totiž jasné, že virus tady s námi bude doživotně. Mrzí mě, že ČOV po ročním odložení letních Her v Japonsku nepřistoupil k největší sportovní události lépe,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zákonodárce Jakub Janda.
Vlastimil Válek

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká sparťan Janda. Bez zákeřností, přeje si Válek

Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby mezi fotbalovou Slavii a Spartou. Nejslavnější zápas v nejvyšší tuzemské soutěži mezi odvěkými rivaly si nenechají u televizních obrazovek ujít ani opoziční poslanci, které EuroZprávy.cz oslovily. „Slavia je nyní na takové vlně, že už nemá cenu se ani hecovat s kolegou Janem Skopeček,“ říká zákonodárce za ODS Jakub Janda fandící letenskému klubu. Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek bude dýchat za Slavii. „Hlavně ať se derby odehraje v duchu fair play, tedy bez zákeřností a červených karet,“ přeje si lékař.
Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích a poslanec ODS

Občanští demokraté i Piráti volají po konci Hniličky v čele sportovní agentury

Opoziční občanští demokraté a Piráti vyzvali před dnešním jednáním Sněmovny Milana Hniličku (za ANO) k odchodu z funkce šéfa Národní sportovní agentury (NSA). Podle poslance ODS Jakuba Jandy naplnil Hnilička svou víkendovou účastí na oslavě v hotelu požadavky předpisů k tomu, aby ho vláda odvolala. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že v obdobné vysoké pozici je nutné čestné chování.
Jakub Janda

Hnilička ztratil veškerou důvěru, nemohl být dále poslancem. Skončit by měl i jako zmocněnec, říká Janda

S jeho rezignací naprosto souhlasí. Poslanec ODS a sněmovní místopředseda podvýboru pro sport Jakub Janda tvrdí, že Milan Hnilička (za ANO), který porušil vládní nařízení tím, že se zúčastnil sobotní utajené oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne, nemohl dále vykonávat poslanecký mandát. „Milan Hnilička ztratil veškerou důvěru u obyčejných lidí a bez ní člověk nemůže zastávat veřejnou funkci. Odejít by měl i z postu vládního zmocněnce pro sport, kterou zabezpečuje Národní sportovní agentura, jejíž je předsedou,“ říká pro EuroZprávy.cz Jakub Janda.
Jakub Janda Rozhovor

Ve Sněmovně jsem přibral dvacet kilo, ženě se pomalu přestávám líbit, žertuje šéf skokanů Janda

ROZHOVOR – Nemůže si vynachválit slastný pocit, že po půlnoci už nemusí hlídat hodinky, aby včas ulehl. Bývalý skokan na lyžích a nyní poslanec za ODS Jakub Janda si totiž během své sportovní kariéry nikdy nemohl vychutnat Silvestra a následný příchod nového roku. Hned prvního ledna vždy závodil na Turné čtyř můstků, které v roce 2006 vyhrál. „Teď už životosprávu nedodržuji. Za tři roky, co jsem v Poslanecké sněmovně, jsem od konce kariéry přibral téměř dvacet kilo. Ženě se pomalu přestávám líbit,“ žertuje Jakub Janda v silvestrovském rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Jana Černochová (ODS)

ODS chce odebrat dotaci svazu bojovníků za svobodu, šéf KSČM Filip protestuje

Ve Sněmovně se objevil první návrh na přesun peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podala ho skupina poslanců ODS, kteří chtějí odebrat plánovanou dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Peníze chtějí poslanci Jakub Janda, Jana Černochová, Pavel Žáček a Vojtěch Munzar přesunout jiným spolkům, například sdružení bývalých politických vězňů.
Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích a poslanec ODS Rozhovor

Sdílím Rogličův žal, triumf měl na dosah, říká pro EZ poslanec ODS Janda o bývalém soupeři

ROZHOVOR - Zalila ho vlna zklamání, pohltil jej smutek i žal. Poslanec ODS Jakub Janda nevěřícně hleděl na mobil, na němž sledoval horskou časovku cyklistické Tour de France, jak jeho bývalý soupeř ze skoků na lyžích Slovinec Primož Roglič ztrácí žlutý trikot a přenechává jej krajanovi Tadeji Pogačerovi. „Škoda, fandil jsem Primožovi, nevěřil jsem, že ztratí téměř minutový náskok. Byli jsme ale svědky úžasného boje, který přesahuje parametry světa sportu. Pochopitelně jsem si jako bývalý skokan na lyžích přál, aby Tour vyhrál můj bývalý kolega,“ říká pravicový politik a vítěz skokanského Turné čtyř můstků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jakub Janda, který se ostře vymezuje proti komunistickému režimu.
Ilustrační foto

Obstrukce a slovní přestřelky. Ve Sněmovně bylo veselo i letos

Vládní koalici se letos ve Sněmovně dařilo i přes občasné obstrukce opozice prosazovat své návrhy zákonů. Sněmovna schválila přes odpor opozice rozšíření elektronické evidence tržeb na všechny zbývající obory i vyšší daně na lihoviny a tabák. Poslanci schválili i navýšení důchodů a rodičovské. Naopak neschválila možnost vodáků plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Od voleb v roce 2017 už schválila přes 120 návrhů zákonů, z toho 85 předložila vláda.
Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích a poslanec ODS

Janda (ODS) nebude potrestán za výrok o Vodičkově svaz, chrání ho indemnita

Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes odložil dva podněty, které obdržel na poslance ODS Jakuba Jandu kvůli jeho výrokům na adresu Českého svazu bojovníků za svobodu. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Na výbor se s podnětem obrátila Národní centrála boje proti organizovanému zločinu a také úřad Prahy 1. Oba podněty byly totožné.
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic

Poslanci čarují se státním rozpočtem: Přesuny za 30 miliard, Ondráček chce balistickou ochranu

Přehled poslaneckých návrhů na přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, jak je poslanci do pondělí vložili do sněmovního systému. V úhrnu představují jejich návrhy téměř 30 miliard korun, některé se překrývají. Druhé čtení státního rozpočtu se ve Sněmovně odehraje ve středu, poslanci se budou moci ke svým návrhům formálně přihlásit a budou moci vznést ještě další návrhy.
Poslanecká sněmovna

Rošády v rozpočtu? Poslanci už navrhují miliardové přesuny, Janda chce brát neziskovkám

Opoziční i vládní poslanci už začali ve Sněmovně předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu na příští rok. Do pátku vložili do sněmovního systému návrhy, které v souhrnu představují více než 20 miliard korun. Jednotlivé přesuny se pohybují od milionů po miliardy. K pozměňovacím návrhům se budou muset jejich předkladatelé přihlásit ve druhém čtení rozpočtu, které se uskuteční na prosincové schůzi Sněmovny. Tehdy budou mít prostor pro podávání dalších návrhů.
Andrej Babiš, premiér ČR

"Pofidérní spolek" bojovníků za svobodu? Interpelace byly bouřlivé, Babiš je pro radikální řez

Premiér Andrej Babiš (ANO) nepodpoří návrh, aby Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) dostal v příštím roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Uvedl to dnes v rámci interpelací. Svaz čelí kritice za to, že udělil pamětní medaili Za vlast a za svobodu poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu.
Jakub Janda v polském Zakopanem

Zemana ve 2. kole volit nebudu, říká pro EZ Jakub Janda

ROZHOVOR - Na volebním kongresu Občanské demokratické strany byl předsedou druhé nejsilnější partaje ve Sněmovně Petr Fiala. Bývalý reprezentant ve skocích na lyžích Jakub Janda je přesvědčený, že dostal silný mandát. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz se rozpovídal také o svém vstupu do politiky.
Ilustrační foto

Vzít peníze genderovým neziskovkám? Skokan Janda rozlítil poslankyně

Praha - Poslanci dnes při druhém čtení návrhu státního rozpočtu navrhli přesuny za téměř 100 miliard korun. Přidávat chtějí například na sociální služby, školy, platy učitelů nebo na opravy silnic. Debatu vyvolal návrh Jakuba Jandy (ODS). O přesunech peněz i o celém rozpočtu rozhodnou poslanci ve třetím čtení příští úterý.
Dívky, ilustrační fotografie

Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra se bouří

Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných příležitostí do sportu odmítá organizace Síť pro rodinu, která zastřešuje 300 mateřských a rodinných center. Jandův návrh kritizovala i Česká ženská lobby (ČŽL), která zastřešuje tři desítky organizací na pomoc ženám, ohroženým dětem či rodinám.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy