Premiér Andrej Babiš (ANO) nepodpoří návrh, aby Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) dostal v příštím roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Uvedl to dnes v rámci interpelací. Svaz čelí kritice za to, že udělil pamětní medaili Za vlast a za svobodu poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu.
"Nevím, kdo navrhl 6,3 (milionu), já určitě s tím nebudu souhlasit," uvedl předseda vlády, poznamenal, že on nikoho nesponzoruje. Premiér upozornil, že spolupráce ČSBS s ministerstvem obrany trvá od roku 2011, kdy byl ministrem Alexandr Vondra (ODS), a že je na ministru obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO), aby se k tomu vyjádřil.
"Ten spolek se rozhodl, jak se rozhodl, je to jejich rozhodnutí, oni o tom rozhodují," uvedl Babiš k vyznamenání Ondráčka. Reagoval tak na dotaz poslance ODS Jakuba Jandy, který se pozastavil nad tím, že svaz má stejně jako letos dostat šestimilionovou částku. Podle Babiše ČSBS letos dostal jen 280.000 korun, loni 40.000 korun.
"Je bytostně amorální, aby pofiderní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků z veřejných peněz," prohlásil Janda.
Ondráček jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989. Poslancem je Ondráček od roku 2013, upozornil na sebe snahou obnovit trest vězení za hanobení prezidenta republiky.
Počátkem března byl Ondráček zvolen předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jeho zvolení vyvolalo demonstrace, jejichž účastníkům vadila Ondráčkova předlistopadová minulost. Po čtyřech dnech Ondráček na předsednictví rezignoval.
Související
ODS chce odebrat dotaci svazu bojovníků za svobodu, šéf KSČM Filip protestuje
Český svaz bojovníků na svobodu vrátil státu dotaci, byla značně problematická
Český svaz bojovníků za svobodu , Andrej Babiš , dotace , Jakub Janda (skokan na lyžích)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 1 hodinou
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 2 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 2 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 3 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 3 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 4 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 5 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 7 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
Poslední hodiny utíkají nejen z letošního roku, ale i z dnešní otevírací doby tuzemských obchodů. Provozovatelé přitom mohou mít otevřeno, jak chtějí, a nemusí se podřizovat jakémukoliv zákonu. To přijde až zítra. Přesto je na Silvestra otevřeno jen do podvečerních hodin.
Zdroj: Jan Hrabě