ODS chce odebrat dotaci svazu bojovníků za svobodu, šéf KSČM Filip protestuje

Ve Sněmovně se objevil první návrh na přesun peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podala ho skupina poslanců ODS, kteří chtějí odebrat plánovanou dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Peníze chtějí poslanci Jakub Janda, Jana Černochová, Pavel Žáček a Vojtěch Munzar přesunout jiným spolkům, například sdružení bývalých politických vězňů.

Peníze z plánované dotace by si měly rozdělit Spolek pro zachování odkazu českého odboje, Památník Šoa Praha, Platforma Evropské paměti a svědomí a Sdružení bývalých politických vězňů ČR a také Československá obec legionářská.

"Už jsou s tím trapní. Neštítí se pro překrucování historie likvidovat organizace občanské společnosti," sdělil v reakci na dotaz ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poslanci uvádějí, že činnost ČSBS se v posledních letech ukazuje jako problematická. Zejména pod současným vedením a především pod vedením předsedy Jaroslava Vodičky a aktivitám, které svým jménem zaštiťuje, se činnost spolku jeví jako nepřijatelná, uvádějí poslanci jako jeden z důvodů.

Poslanec Jakub Janda (ODS) už za své výroky na adresu ČSBS čelil trestnímu stíhání. V říjnu 2018 řekl ve Sněmovně, že je "bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz". Reagoval tak na to, že ČSBS ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka.

Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí. Sněmovní mandátový a imunitní výbor posléze oznámení na Jandu odložil.

Návrhy odebrat dotaci ČSBS už se ve Sněmovně objevily dříve. V letech 2018 a 2019 však neuspěly. Loni přišla s tímto návrhem například poslankyně Starostů Věra Kovářová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. V roce 2018, kdy tyto návrhy rovněž neuspěly, řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM), že zachování dotace svazu je jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS odmítaly proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění poslance Ondráčka.

Letos i loni odmítla poskytnout dotaci rada města České Budějovice. Loni odmítly podpořit svaz například Hradec Králové nebo Jihlava. Plzeň dotaci pro svaz výrazně snížila. Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení ČSBS, nebo za projev předsedy Vodičky na loňské tryzně v Terezíně, který židovská obec označila za xenofobní.

Česká televize loni v prosinci uvedla, že ministerstvo financí našlo při kontrole hospodaření svazu chyby zhruba za 900.000 korun. Týkaly se hospodaření se státními dotacemi za roky 2016 až 2018. Server iRozhlas letos v létě informoval, že Svaz vrátil státu víc než 762.000 korun z dotace, kvůli které mu hrozila kontrola.

Související

Více souvisejících

Český svaz bojovníků za svobodu dotace Vláda ČR Jana Černochová Pavel Žáček (novinář) ODS Jakub Janda (skokan na lyžích) Vojtěch Filip (KSČM)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy