Skokan Janda má kvůli „spolku, který adoruje estébáky“ problém. Za svými slovy si i přesto stojí

Bývalý skokan na lyžích a nynější poslanec ODS Jakub Janda půjde na kobereček před sněmovní mandátový a imunitní výbor. Za jeho výroky na půdě Poslanecké sněmovny mu hrozí až stotisícová pokuta. Podnět podal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), který se cítí být slovy někdejšího olympionika poškozený.

„Je bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz,“ řekl loni Janda ve sněmovně o Českém svazu bojovníků za svobodu.

Spolek vedený někdejším členem KSČ Jaroslavem Vodičkou podal nejprve trestní oznámení. Když s ním neuspěl, obrátil se na mandátový a imunitní výbor. Devatenáct poslanců se bude podnětem zabývat v následujících dnech.

„Mandátový a imunitní výbor PS PČR se musí zabývat všemi podněty, které obdrží v rozsahu stanoveném jednacím řádem. Budeme se tedy zabývat oběma podněty směřujícími vůči poslanci Jakubovi Jandovi. Bude to na nejbližší schůzi výboru, v průběhu nadcházející schůze Poslanecké sněmovny,“ potvrdil serveru EuroZprávy.cz předseda výboru Stanislav Grospič z KSČM.

„No co k tomu říci. Za tím, co jsem řekl, si pevně stojím. Pan Vodička jen zneužívá svaz k osobnímu prospěchu a z instituce, která měla určitý kredit udělal pochybný spolek (viz. ocenění Zdeňku Ondráčkovi). Nic víc, nic míň,“ napsal dnes Janda k celé kauze na Twitter.

Tam se mu dostalo podpory řady lidí včetně bývalého předsedy ODS a někdejšího premiéra Mirka Topolánka. „Neměli bychom ho v tom nechat samotného,“ vzkázal Topolánek a vzápětí doplnil: „Jsme s tebou, Jakube.“ Janda vzkázal, že bude bojovat.

V případném disciplinárním řízení před výborem mu hrozí pokuta ve výši měsíčního hrubého platu poslance, která v jeho případě činí bez osmi set korun 100 tisíc.

Jsme s Tebou, Jakube!

— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) 9. ledna 2019

Jandovi vadilo, že ČSBS ocenila za příkladnou péči o památníky válečných obětí komunistického poslance a bývalého příslušníka pohotovostního pluku Zdeňka Ondráčka. Vodička označil celou kauzu za mediální lynč, navíc se domníval, že kvůli Jandovým slovům byla zrušena akce svazu ke 100. výročí vzniku ČSR na půdě Senátu.

Sám Vodička, který byl v říjnu 2013 oceněn prezidentem Zemanem Medailí Za zásluhy, je značně kontroverzní osobou. Značné emoce vyvolal jeho projev na Terezínské tryzně před třemi lety, zástupci Památníku Terezín v prosinci informovali, že Vodička už na této akci rozhodně mluvit nebude.

Český svaz bojovníků za svobodu pobírá dotaci na provoz od státu ve výši 6,3 milionu korun. Představitelé ODS, kromě Jandy i Jana Černochová a Pavel Žáček, se snažili částku snížit o polovinu a apelovali i na premiéra Babiše. Návrh ovšem neprošel přes hnutí ANO a komunisty.

Související

Jakub Janda

Pokud by se skokani v Číně vymezili proti porušování lidských práv, kluky podpořím. I za cenu vyloučení, tvrdí Janda

Poslanec za ODS a šéf Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky Jakub Janda tvrdí, že pokud by se skokanští reprezentanti na olympijských hrách v Pekingu vymezili proti porušování lidských práv ze strany čínského komunistického režimu, závodníky by podpořil. „A to i za cenu, že by byli vyloučeni z olympijských her, neboť by jim s největší pravděpodobností organizátoři odebrali akreditaci. Je na každém sportovci, zda nějaké gesto vyjádří. Osobně si myslím, že politika by se do sportu plést neměla, i když v Číně se jedná o složitý problém. Dochází zde ke genocidě menšin jako jsou Ujgurové,“ říká pro EuroZprávy.cz bývalý vítěz Světového poháru Jakub Janda.
Jakub Janda Rozhovor

Tokijský covidový let musí být mementem pro olympiádu v Pekingu. Za nákazou stojí lidský faktor, říká Janda

Poslanec za ODS a předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky Jakub Janda apeluje na Český olympijský výbor (ČOV), aby si z letu na Hry do Tokia, při němž se nakazilo koronavirem šest osob, vzal ponaučení směrem k únorové zimní olympiádě v Pekingu. „Vždyť už startuje za téměř půl roku. Proto je nutné, aby se stanovila jasná logistická pravidla. Je totiž jasné, že virus tady s námi bude doživotně. Mrzí mě, že ČOV po ročním odložení letních Her v Japonsku nepřistoupil k největší sportovní události lépe,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zákonodárce Jakub Janda.

Více souvisejících

Jakub Janda (skokan na lyžích) Poslanecká sněmovna Jaroslav Vodička (ČSBS) čsbs poslanecká imunita ODS Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 15 minutami

před 38 minutami

před 52 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 57 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy