Obstrukce a slovní přestřelky. Ve Sněmovně bylo veselo i letos

Vládní koalici se letos ve Sněmovně dařilo i přes občasné obstrukce opozice prosazovat své návrhy zákonů. Sněmovna schválila přes odpor opozice rozšíření elektronické evidence tržeb na všechny zbývající obory i vyšší daně na lihoviny a tabák. Poslanci schválili i navýšení důchodů a rodičovské. Naopak neschválila možnost vodáků plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Od voleb v roce 2017 už schválila přes 120 návrhů zákonů, z toho 85 předložila vláda.

Koaliční vláda ANO a ČSSD prosadila s podporou KSČM svůj druhý státní rozpočet, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš při jeho třetím čtení zřejmě vytvořil svůj nový osobní rekord v délce projevu. O státním rozpočtu hovořil tři hodiny. V červenci 2018 před hlasováním o důvěře vládě mluvil asi hodinu a 40 minut.

Koncem června vláda odolala návrhu na vyslovení nedůvěry. Vyvolala ho pětice opozičních stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na střet zájmů premiéra Babiše. Pro návrh hlasovalo 85 opozičních poslanců.

Vládě se podařilo prosadit novelu zákona o evidenci tržeb, která od příštího roku rozšíří povinnost evidovat tržby i na všechny zbývající odvětví, od lékařů nebo advokátů až po všechny řemeslníky. Opozice předlohu tvrdě kritizovala a projednávání prodlužovaly rozsáhlé kritické projevy části opozičních poslanců. Během závěrečného schvalování, které trvalo několik dní, museli poslanci hlasovat o osmi stovkách pozměňovacích návrhů.

Většinu z nich vznesla opoziční ODS a týkaly se hlavně vyřazení ekonomických činností z povinnosti evidovat tržby. Pozornost vzbudilo například to, že se EET bude vztahovat na chov velbloudovitých zvířat nebo na kosmické lety. Za podpory koaliční ČSSD se však podařilo z evidence vyřadit sociální služby. Přesto se desítky opozičních poslanců obrátily na Ústavní soud s návrhem, aby schválenou novelu zrušil.

Rozsáhlé projevy provázely i projednávání vládního daňového balíčku, který zvyšuje spotřební daně na lihoviny a tabákové výrobky a zdvojnásobuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Zvyšuje i zdanění výnosů z loterií. Sněmovna z něj proti původnímu vládnímu návrhu vyřadila zdanění plynu pro vytápění v domovních kotelnách. Kritici této změny varovali, že prodraží topení tisícovkám domácností.

Komunistické straně Čech a Moravy se podařilo s pomocí poslanců vládních stran i opoziční SPD prosadit zdanění finančních náhrad církvím. Zdanění náhrad bylo jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Ústavní soud však tuto novelu později zrušil. Uvedl, že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti základním principům demokratického právního státu.

V závěru roku schválila Sněmovna zvýšení rodičovské od ledna o 80.000 korun na 300.000 korun. Odmítla přitom návrh Senátu, aby příspěvek dostali i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. V září potvrdila Sněmovna zvýšení průměrných důchodů od příštího roku zhruba o 900 korun měsíčně. Odmítla přitom návrh Senátu přidat další tisícikorunu měsíčně lidem, kteří jsou v penzi aspoň 25 let.

Pouze jednou v letošním roce se poslanci zabývali vydáním svého kolegy k trestnímu stíhání. V březnu odmítli vydat poslance SPD Miloslava Roznera ke stíhání kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku. Policie požádala Sněmovnu o vydání Roznera loni v prosinci. Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Sešlo se kvůli tomu několik trestních oznámení.

Také letos se složení Sněmovny obměnilo. V dubnu se vzdali mandátu bývalí ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dopravy Dan Ťok (ANO). Chovance nahradil bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava a Ťoka Iva Kalátová. Ve volbách do Evropského parlamentu uspěli Radka Maxová (ANO), Veronika Vrecionová (ODS) a Mikuláš Peksa. Maxovou nahradil Ondřej Babka, Vrecionovou Petr Bendl a Peksu František Navrkal.

Stejně jako v předchozích letech se u řečnického pultu odehrávaly tradiční slovní půtky a přestřelky mezi opozičními a koaličními politiky. Například při projednávání státního rozpočtu se ministryně financí Alena Schillerová střetla s poslancem ODS a bývalým reprezentantem ve skoku na lyžích Jakubem Jandou. "Chtěla jsem prvně říct, že já neumím skákat na lyžích, tak vy se vyjadřujete taky k něčemu, o čem nic nevíte, ale zůstanu korektní," vzkázala Schillerová Jandovi. "Já bych vám, paní ministryně, ani nedoporučoval skákat na lyžích, nedopadlo by to dobře," odpověděl jí Janda.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna zákony Vláda ČR Hnutí ANO ČSSD ODS Jakub Janda (skokan na lyžích) Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy