Obstrukce a slovní přestřelky. Ve Sněmovně bylo veselo i letos

Vládní koalici se letos ve Sněmovně dařilo i přes občasné obstrukce opozice prosazovat své návrhy zákonů. Sněmovna schválila přes odpor opozice rozšíření elektronické evidence tržeb na všechny zbývající obory i vyšší daně na lihoviny a tabák. Poslanci schválili i navýšení důchodů a rodičovské. Naopak neschválila možnost vodáků plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Od voleb v roce 2017 už schválila přes 120 návrhů zákonů, z toho 85 předložila vláda.

Koaliční vláda ANO a ČSSD prosadila s podporou KSČM svůj druhý státní rozpočet, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš při jeho třetím čtení zřejmě vytvořil svůj nový osobní rekord v délce projevu. O státním rozpočtu hovořil tři hodiny. V červenci 2018 před hlasováním o důvěře vládě mluvil asi hodinu a 40 minut.

Koncem června vláda odolala návrhu na vyslovení nedůvěry. Vyvolala ho pětice opozičních stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na střet zájmů premiéra Babiše. Pro návrh hlasovalo 85 opozičních poslanců.

Vládě se podařilo prosadit novelu zákona o evidenci tržeb, která od příštího roku rozšíří povinnost evidovat tržby i na všechny zbývající odvětví, od lékařů nebo advokátů až po všechny řemeslníky. Opozice předlohu tvrdě kritizovala a projednávání prodlužovaly rozsáhlé kritické projevy části opozičních poslanců. Během závěrečného schvalování, které trvalo několik dní, museli poslanci hlasovat o osmi stovkách pozměňovacích návrhů.

Většinu z nich vznesla opoziční ODS a týkaly se hlavně vyřazení ekonomických činností z povinnosti evidovat tržby. Pozornost vzbudilo například to, že se EET bude vztahovat na chov velbloudovitých zvířat nebo na kosmické lety. Za podpory koaliční ČSSD se však podařilo z evidence vyřadit sociální služby. Přesto se desítky opozičních poslanců obrátily na Ústavní soud s návrhem, aby schválenou novelu zrušil.

Rozsáhlé projevy provázely i projednávání vládního daňového balíčku, který zvyšuje spotřební daně na lihoviny a tabákové výrobky a zdvojnásobuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Zvyšuje i zdanění výnosů z loterií. Sněmovna z něj proti původnímu vládnímu návrhu vyřadila zdanění plynu pro vytápění v domovních kotelnách. Kritici této změny varovali, že prodraží topení tisícovkám domácností.

Komunistické straně Čech a Moravy se podařilo s pomocí poslanců vládních stran i opoziční SPD prosadit zdanění finančních náhrad církvím. Zdanění náhrad bylo jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Ústavní soud však tuto novelu později zrušil. Uvedl, že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti základním principům demokratického právního státu.

V závěru roku schválila Sněmovna zvýšení rodičovské od ledna o 80.000 korun na 300.000 korun. Odmítla přitom návrh Senátu, aby příspěvek dostali i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. V září potvrdila Sněmovna zvýšení průměrných důchodů od příštího roku zhruba o 900 korun měsíčně. Odmítla přitom návrh Senátu přidat další tisícikorunu měsíčně lidem, kteří jsou v penzi aspoň 25 let.

Pouze jednou v letošním roce se poslanci zabývali vydáním svého kolegy k trestnímu stíhání. V březnu odmítli vydat poslance SPD Miloslava Roznera ke stíhání kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku. Policie požádala Sněmovnu o vydání Roznera loni v prosinci. Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Sešlo se kvůli tomu několik trestních oznámení.

Také letos se složení Sněmovny obměnilo. V dubnu se vzdali mandátu bývalí ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dopravy Dan Ťok (ANO). Chovance nahradil bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava a Ťoka Iva Kalátová. Ve volbách do Evropského parlamentu uspěli Radka Maxová (ANO), Veronika Vrecionová (ODS) a Mikuláš Peksa. Maxovou nahradil Ondřej Babka, Vrecionovou Petr Bendl a Peksu František Navrkal.

Stejně jako v předchozích letech se u řečnického pultu odehrávaly tradiční slovní půtky a přestřelky mezi opozičními a koaličními politiky. Například při projednávání státního rozpočtu se ministryně financí Alena Schillerová střetla s poslancem ODS a bývalým reprezentantem ve skoku na lyžích Jakubem Jandou. "Chtěla jsem prvně říct, že já neumím skákat na lyžích, tak vy se vyjadřujete taky k něčemu, o čem nic nevíte, ale zůstanu korektní," vzkázala Schillerová Jandovi. "Já bych vám, paní ministryně, ani nedoporučoval skákat na lyžích, nedopadlo by to dobře," odpověděl jí Janda.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

EET definitivně skončí ke konci roku, schválila to Sněmovna

Elektronická evidence zřejmě definitivě skončí k závěru letošního roku. Její konec bez náhrady dnes schválila Sněmovna. Vládní návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zákon nepodařilo schválit, začala by od příštího roku opět fungovat a rozšířila by se navíc na další obory podnikání. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna zákony Vláda ČR Hnutí ANO ČSSD ODS Jakub Janda (skokan na lyžích) Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

Ilustrační foto

Británie přišla kvůli brexitu o tisíce lékařů

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko na poslední chvíli odložilo jednání s USA o jaderných zbraních

Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Ruské matky sbírají podpisy pod petici za ukončení války a návrat synů z Ukrajiny

Skupina ruských matek sbírá podpisy pod petici, v níž požaduje ukončit válku proti Ukrajině a vrátit vojáky domů. Kreml se k této internetové petici dnes odmítl vyjádřit, informovala agentura Interfax. Petice je podle médií dílem skupiny matek z hnutí Feministický protiválečný odpor a skupiny matek mobilizovaných vojáků a branců povolaných k povinné vojenské službě v ruské armádě. Zveřejněna byla neděli.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kyjev

Zhruba 40 procent obyvatel Kyjevské oblasti je od minulého týdne stále bez elektřiny

Zhruba 40 procent obyvatel Kyjevské oblasti je od rozsáhlých ruských útoků na energetickou infrastrukturu z minulého týdne stále bez elektrického proudu. Podle agentury Unian to dnes řekl šéf oblastní správy Oleksij Kuleba. Provozovatel ukrajinské přenosové soustavy kromě toho kvůli nedostatku elektřiny v síti přistoupil k havarijním odstávkám proudu po celé Ukrajině, což je v poslední době v napadené zemi obvyklé.

Aktualizováno před 3 hodinami

Miloš Zeman

Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a odvody z prodeje elektřiny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se prodlouží možnost rychlejších odpisů firemního majetku. Takzvaný daňový balíček, který tyto a další novinky přináší, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

před 3 hodinami

Petr Pavel

Volby prezidenta 2023: Mezi kandidáty je sázkovým favoritem Pavel, po něm Nerudová

Petr Pavel je z prezidentských kandidátů největším sázkovým favoritem na post hlavy státu. Na druhé místo se u některých sázkových kanceláří dostala poprvé od začátku října Danuše Nerudová těsně před Andreje Babiše. Ten je ale favoritem na výhru hned v prvním kole voleb. Vyplývá to z dat sázkových kanceláří zveřejněných na webech.

před 4 hodinami

Vánoce

Češi nemají na vánoční dárky peníze. Desetina lidí žádný nekoupí

Přibližně desetina Čechů letos kvůli nedostatku peněz nebude kupovat žádné vánoční dárky. Nejčastěji jde o lidi v důchodovém věku a bez zaměstnání, kterým finance mnohdy nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení. Vyplývá to z říjnového průzkumu, který si mezi tisícovkou respondentů nechala v říjnu vypracovat společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

před 4 hodinami

Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP bude letos hospodařit se schodkem 1,5 až 3,5 miliardy

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude letos zřejmě hospodařit se schodkem 1,5 až 3,5 miliardy korun podle vývoje nákladů na péči v posledních dvou měsících roku. Po jednání správní rady to dnes řekl její místopředseda Miroslav Kalousek (TOP 09). 

před 4 hodinami

Daně, ilustrační fotografie

Jak velké má mít Česko daně a lze z nich zalepit chyby levicových vlád?

Ta shakespearovská otázka je tu snad pořád. Má mít země vysoké anebo nízké daně? Jedni říkají, že když byl svět ještě normální, rozumějte milí čtenáři, pro lidi‒voliče, kteří se rozhodovali podle „levice“ či „pravice“, byla odpověď většinou jasná. Pro levici, která si vždy jaksi mimoděk „nárokovala“ vítězství v politické soutěži za to, že se dokáže o lidi lépe postarat, když prosadí vyšší daně, větší stát a o to míň prý starosti lidem, kdežto pravice většinou vždy zastávala pravý opak. Jenže, jak se zase s určitým zjednodušením, ukázalo, když do souboje nejen o přízeň voličů, ale hlavně o daně, přišli populisté, extrémisté či jiní byznysoví politici a místo jasné volby tu tak z nabídek nejen daní máme pěkný guláš, je všechno jinak. A nejen zdánlivě. Jenže ta původní otázka zůstává pořád stejná. A pořád na ní, aspoň v Česku, chybí jasná politická odpověď.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů ESA na 62 milionů eur

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů evropské vesmírné agentury ESA na 62 milionů eur (asi 1,6 miliardy Kč) ročně. Příspěvek, který se oproti současnosti zvýší asi o 60 milionů Kč, by měl posílit postavení českých firem v oboru a tím i vesmírné aktivity v zemi. Na tiskové konferenci k zahájení festivalu kosmických aktivit Czech Space Week v Praze to dnes uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pátý ročník festivalu se koná ode dneška do 2. prosince.

před 5 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zařadila obcházení sankcí mezi trestné činy

 Státy Evropské unie dnes ve snaze zlepšit účinnost unijních sankcí proti ruskému režimu zařadily jejich obcházení na seznam evropských zločinů. Oznámila to Rada EU. Krok může v budoucnu otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank či oligarchů, k němuž vyzývají některé evropské země. EU se však nejprve musí shodnout na podrobných pravidlech stanovujících konkrétní provinění a možné tresty.

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský se zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí NATO a OBSE

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se tento týden zúčastní zasedání šéfů diplomacií zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bukurešti. Hlavním tématem dvoudenního jednání, které se uskuteční v úterý a ve středu, bude ruská agrese vůči Ukrajině. Ve čtvrtek a v pátek se pak Lipavský zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v polské Lodži.

před 6 hodinami

Německo, ilustrační fotografie.

Německo chce být připraveno, chystá celostátní zkoušku varovného systému

Německo připravuje na 8. prosince celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé chce otestovat i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Dnes o tom informovalo spolkové ministerstvo vnitra. Pro Německo to bude druhá celostátní zkouška za více než 30 let, tu první země uskutečnila se rozporuplným výsledkem v roce 2020.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

This frame grab from AFPTV video footage shows people walking past barricades and police presence on Wulumuqi street, named for Urumqi in Mandarin, in Shanghai on November 28, 2022, a day after protests against China's zero-Covid policy took place the night before following a deadly fire in Urumqi, the capital of the Xinjiang region.

V Šanghaji jsou kvůli protestům bariéry, policie neváhá zatýkat

Úřady v Šanghaji dnes vztyčily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, píše zpravodajský server BBC News. 

před 7 hodinami

Záchranáři na ostrově Ischia našli další oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia dnes našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů se jedná o muže. Po dalších čtyřech pohřešovaných záchranáři stále pátrají. Odstraňování nánosů bahna je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

Zdroj: ČTK

Další zprávy