Praha - Prezident Miloš Zeman 28. října udělí státní vyznamenání zakladateli Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT), který byl v Praze Dejvicích slavnostně otevřen 2. května jako ústřední pracoviště špičkové vědy.
Záměrně nevyslovil jméno, u zrodu institutu nicméně stál jeho současný ředitel, vědec v oboru umělé inteligence a bývalý šéf katedry kybernetiky fakulty elektrotechnické Vladimír Mařík, jehož navrhla na vyznamenání Sněmovna.
"Tento člověk založil, a já jsem ho teď otvíral, centrum robotizace na vysokém učení technickém v Dejvicích," řekl dnes Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. "Já tomu člověku dám 28. října státní vyznamenání a nebudu prozrazovat jeho jméno," dodal prezident.
Institut byl zřízen v červenci 2013, ale jeho zaměstnanci do letoška pracovali v dočasných prostorách v různých budovách ČVUT v Praze.
Výukové a výzkumné centrum, jehož stavba stála zhruba 1,5 miliardy korun, usiluje o převedení vědecko-technologických znalostí do praxe. ČVUT usilovalo o financování projektu z evropských dotací operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, ale vzhledem k náročnosti projektu a napjatému termínu poskytla nakonec dotaci vláda ze státního rozpočtu. Stát tak za stavbu zaplatil přibližně miliardu a ČVUT dalších zhruba 400 milionů.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Český institut informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC) , ČVUT , státní vyznamenání , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
včera
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
Českou republiku čeká o nadcházejícím prodlouženém víkendu slunečné a velmi teplé počasí, které se ponese v téměř letním duchu. Zatímco páteční ráno může ještě potrápit přízemními mrazíky, přes den se teploty vyšplhají až k příjemným 22 °C. A v dalších dnech ještě více porostou.
Zdroj: Libor Novák