Mach ze Svobodných lže o kvótách EU na vysokoškolsky vzdělané lidi, tvrdí analytici

Praha - Server Demagog začal před volbami analyzovat výroky lídrů jednotlivých politických subjektů. Tentokrát se zaměřil na jeden z rozhovorů Petra Macha (Strana svobodných občanů), který vede stranu do říjnových voleb. Ten podle Demagoga neříká pravdu například ve věci kvót Evropské unie (EU), která nám prý diktuje počet vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Šéf Svobodných a někdejší europoslanec Petr Mach poskytl tento týdnem rozhovor pro Český rozhlas. Svobodní se pohybují co do stranických preferencích dlouhodobě pod hranicí pěti procent. Server Demagog prozkoumal pravdivost třinácti Machových faktických výroků. V sedmi případech měl mluvit pravdu, ve třech však zalhal. Mach se vyjadřoval kromě ekonomických otázek také k e zdravotnictví a EU.

„Evropská unie nám diktovala kvóty, že 40 % lidí má mít vysokou školu, takže je tady taková poptávka ze strany státu po tom, aby vznikaly takové ty různé ekonomické a sociální obory. Přibývá studentů, kteří ovšem potom těžko najdou uplatnění,“ prohlásil Mach v ČRo. Jeho výrok hodnotí server jako nepravdivý. EU prý nikdy nediktovala Česku kvóty na množství vysokoškolsky vzdělaných lidí. Přijala však strategický dokument Evropa 2020, ve kterém stanovila jako jeden z cílů zvýšit podíl osob s diplomem z vysoké školy na 40 procent. Dokument ale není právně závazný a byl přijat pouze jako sdělení Evropské komise. Mach nemá pravdu ani v uplatnitelnosti vysokoškoláků, nezaměstnanost absolventů sociálních a ekonomických oborů se totiž nezvýšila.

 

Mach měl zalhat také na adresu neziskových organizací, které údajně převážejí migranty přes Středozemní moře. „„Co se děje například v Itálii, že tam různé organizace soukromé, neziskové, vláda, Evropská unie vozí migranty do Evropy, to je něco, co by u nás bylo trestným činem převaděčoví,“ řekl. Z českého práva vyplývá, že byv případě záchranných akcí rozhodně nešlo o převaděčoví a skutek trestného činu by tak nebyl naplněn. Co se týče neziskovek ve Středozemí, ani ty nepáchají trestný čin, protože v souladu s mezinárodním právem jsou povinné v případě tonoucích se migrantů je zachránit a nemusí je navracet do původního státu, kde jim mělo hrozit nebezpečí.

Bývalý europoslanec zkritizoval práci Úřadu, který potírá tzv. hybridní hrozby. Dle jeho slov v něm sedí 20 nebo 50 úředníků, kteří projíždějí weby. „V případě Centra proti terorismu a hybridním hrozbám nejde o vytvoření nového úřadu, jak Mach uvádí, a náplní tohoto centra také není sedět v kanceláři a sledovat zprávy na různých webech. Monitorování dezinformací a manipulací na webech je jenom část jeho náplně (podle dostupných informací je 95 % práce neveřejné a patří mezi ni i tvorba bezpečnostní politiky a strategie),“ míní Demagog a Machův výrok tak považuje za nepravdivý.

Demagog většinu dalších výroků, které uvedl Mach, hodnotí jako pravdivé. Jedná se například o ten, který se týká dostavby českých komunikací. „Dneska je přijatá nějaká koncepce, je to taková mapka, jaké dálnice by se měly dodělat. To jsou ty známé dálnice, které mají vést třeba z Hradce Králové na Olomouc. To jsou prostě ty nedodělané úseky,“ uvedl.

Pravdu mluvil také o Evropské sdružení volného obchodu (EFTA), který považuje za ideální integrační projekt a pro Česku by prý byl lepší, než EU. „Nemají žádný parlament, který by jim nařídil kvóty, nebo nějaké minimální sazby daní nebo, nebo jednotnou měnu euro. Ne. Ty země jsou tam sdružené, mám teď na mysli Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko, asi se tam vrátí Velká Británie. Ony jsou sdružení za tím účelem, aby spolu volně obchodovaly, proto se to jmenuje Evropské sdružení volného obchodu. A mně se na to líbí tom, že se nepřehlasovávají,“ popsal. Sdružení vzniklo v 60. letech minulého století v reakci na vzmáhající se Evropské společenství, dnešní EU.

Související

Vláda ČR

Porušené a splněné závazky vlády. Jak si vláda po dvou letech vede?

Současná vláda a její vládní prohlášení v létě oslavila dva roky svého fungování. Demagog.cz ověřil stav padesáti klíčových závazků, na jejichž základě vláda získala důvěru. Osm slibů je už splněno, čtyři byly porušeny a s patnácti se zatím neděje nic. Za své vzal například vládní plán nepřipustit privatizaci veřejných služeb a podniků se státní účastí. S tím už totiž od února 2020 nepočítá Strategie vlastnické politiky státu. Praktické realizace se hned v úvodu roku dočkalo zvýšení rodičovského příspěvku, nově také putuje do Sněmovny vládní návrh stavebního zákona. Zbývající závazky z padesátky vláda plní průběžně. Demagog.cz o tom informoval v tiskové zprávě.

Více souvisejících

demagog.cz Petr Mach strana svobodných občanů svobodní volby 2017

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 40 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobí Havla. Sfárá do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfárá do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy