Strany budou řešit prezidenta až po sněmovních volbách. Hlavně ne Zeman, shodla se pravice

Praha - Hlavní politické strany se rozhodnou, jak se postaví k volbě prezidenta, až po volbách do Sněmovny. Na zvážení, zda postaví vlastního kandidáta, nebo podpoří někoho z nezávislých, tak budou mít 17 dní.

ČSSD už dříve uvedla, že o prezidentském kandidátovi rozhodne po sněmovních volbách. Premiér Bohuslav Sobotka na konci srpna nevyloučil možnost, že strana žádného zástupce do boje o Hrad nevyšle.

"Tam už je tolik kandidátů, že lidi si určitě vyberou. U nás to budeme řešit podobně jako sociální demokracie. Počkáme a necháme našim členům možnost se vyjádřit a uvidíme, jak to dopadne," řekl o prezidentském klání předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na dotaz, zda by mohl za ANO sám kandidovat na prezidenta, neodpověděl.

"My se o tom poradíme po volbách," řekl o prezidentské volbě předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Možnost, že by lidovci nominovali kandidáty na prezidenta z dřívějších let Petra Pitharta nebo Zuzanu Roithovou označil za uzavřenou kapitolu.

"My jsme se domluvili, že naši strategii k prezidentské volbě řekneme až po parlamentních volbách, to dodržíme," řekl předseda ODS Petr Fiala. "My s největší pravděpodobností blížící se jistotě nepostavíme svého kandidáta z prostého důvodu, není v našich silách vést dvě intenzivní důležité kampaně, ne že bychom neměli takové osobnosti," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Sám na prezidenta podporuje Drahoše, další členové strany podle něj mají vlastní favority.

O postoji KSČM rozhodne výkonný výbor strany. "Teď nemohu říct nic jiného, než že se tím budeme 27. října zabývat," řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Sám o kandidatuře neuvažuje.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) udělá závěr k prezidentské volbě na celostátní konferenci, která bude po skončení lhůty pro podání kandidatury. Hnutí by si přálo, aby se prezidentem stal člověk, který zastává jeho hodnoty. "Musí to být pohled patriotistický, musí to být pohled, který se staví proti diktátu Bruselu, musí to být pohled protiimigrantský a protiislámský," řekl lídr hnutí Tomio Okamura.

Piráti také zatím kandidáta na prezidenta nemají, soustředí se na volby do Sněmovny. "Prezident by měl splňovat kritéria, aby byl reprezentativní, dokázal plnit svou formální roli, aby byl slušný, nepolarizoval společnost, nevytvářel konfliktní témata, aby byl diplomat," popsal svou představu předseda strany Ivan Bartoš.

Zelení vlastního kandidáta stavět nebudou. "Po sněmovních volbách se rozhodneme, doufejme po zveřejnění programů kandidatur, kterého z těch kandidátů, který bude mít velkou šanci Zemana porazit, podpoříme," řekl předseda strany Matěj Stropnický.

Proti Zemanovi se vymezují i další strany. "Podle nás hlava státu nemá rozdělovat společnost, nemá vnášet kontroverzní témata, nemá znejisťovat naši zahraniční politiku, nemá rehabilitovat tu nápadně, tu nenápadně komunistickou minulost," řekl Fiala. Také Kalousek Zemana kritizuje, podle něj vozí ze zahraničí "vagóny ostudy", které by si TOP 09 ráda ušetřila. Naopak Filip cítí k Zemanovi určitou blízkost.

K rozhodnutí dospělo pouze hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které podporuje bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, i když ten řekl, že o podporu politických stran neusiluje.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 prezident čr hnutí ANO ČSSD ODS top 09 Česká pirátská strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) KDU - ČSL KSČM Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 1 hodinou

Metro

Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje

Od této soboty 4. července do pátku 10. července je obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Nádraží Holešovice – Pražského povstání. Vlaky nahradily autobusy linky XC. Během výluky se dokončuje modernizace stavědel ve stanicích metra I. P. Pavlova, Muzeum a Hlavní nádraží, informoval Dopravní podnik. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti

Nejméně devět lidí zemřelo v ukrajinském Kyjevě při druhém ruském útoku na metropoli během jediného týdne. Hlášeno je také 46 zraněných osob, mezi nimi pět dětí. Útok přichází v době, kdy se členské státy připravují na pravidelný summit NATO. Informovala o tom BBC. 

před 4 hodinami

včera

Péter Magyar

Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka

Maďarský premiér Péter Magyar předložil návrh novely ústavy obsahující dvanáct bodů, jehož cílem je odvolání prezidenta Tamáse Sulyoka a oslabení vlivu předchozí administrativy Viktora Orbána. Jedním z hlavních pilířů tohoto návrhu, který předseda vlády oznámil na sociálních sítích, je právě ukončení funkčního období současné hlavy státu.

včera

Andrej Babiš

Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server

Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše, který se k moci vrátil koncem roku 2025, přinesl znatelnou změnu rétoriky ve vztahu k Tchaj-wanu. Zatímco předchozí vládní garnitura udělala z Prahy jednoho z nejnadšenějších partnerů Tchaj-peje v Evropě, Babiš tento postoj dlouhodobě kritizoval jako ideologické podbízení, které poškozuje české ekonomické zájmy v Číně. Jak upozornil prestižní server The Diplomat, podrobnější pohled na reálné kroky nové vlády ukazuje, že ačkoliv došlo k výraznému ochlazení oficiálních prohlášení, praktická podstata a věcná spolupráce mezi oběma zeměmi zůstaly v mnoha ohledech nedotčeny.

včera

Írán

Válku s USA ustál, režim nepadnul. Přesto Írán prochází zásadní vnitřní proměnou

Minulý měsíc podepsal americký prezident Donald Trump s Íránem memorandum o porozumění a dohodu o příměří během večeře v Zrcadlovém sále ve Versailles. Volba tohoto místa, kterou inicioval francouzský prezident Emmanuel Macron s cílem zapůsobit na Trumpa dříve, než změní názor, okamžitě vyvolala historické srovnání s rozsáhlou Versailleskou smlouvou z roku 1919.

včera

Pohřeb bývalého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího

„Vražda Trumpa je naší povinností.“ Na pohřbu Chameneího zazněly výzvy k likvidaci prezidenta USA

Při nedělních smutečních modlitbách za zavražděného bývalého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího v Teheránu zazněly otevřené výzvy k likvidaci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Írán v současnosti pořádá týden masových pohřebních průvodů za Chameneího a další členy jeho rodiny, kteří zahynuli hned v první den americko-izraelského válečného konfliktu letos osmadvacátého února. Samotný pohřeb byl kvůli probíhajícím bojům odložen a nynější smuteční obřad ve velkolepé teheránské mešitě Imam Khomeini Grand Mosalla se proměnil v politickou manifestaci spojující hluboký zármutek s požadavky na odvetu.

včera

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?

Reportéři webu Politico navštívili tři exponované úseky východní hranice NATO ve Finsku, Polsku a Litvě, aby zhodnotili jejich připravenost na případný útok ze strany Ruska. Tyto čelní státy aliance v současnosti urychleně posilují svou obranu, protože již nemohou automaticky spoléhat na to, že případný konflikt vyřeší Washington. 

včera

Pohřeb bývalého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího

Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí

V Teheránu probíhají oficiální smuteční obřady za zesnulého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího, které úřady označují za „pohřeb století“. Nedělních ceremonií v komplexu Velké Mosally se zúčastnily tisíce truchlících i nejvyšší představitelé režimu včetně prezidenta Masúda Pezeškijána a šéfa Revolučních gard Ahmada Vahídího. 

včera

Policie USA

Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti

Oslavy Dne nezávislosti v New Yorku poznamenal tragický incident, při kterém bylo v brooklynské čtvrti Coney Island postřeleno nejméně osm lidí. Mezi zraněnými jsou i čtyři nezletilé děti, které se staly oběťmi násilného činu přímo během svátečního večera. Incident vyvolal okamžitou reakci záchranných složek i policejních jednotek.

včera

včera

Klimatizace najdeme v některých zemích všude, i na desítky let starých domech

Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace

S přibývajícími tropickými dny roste i tlak na řešení situace, přičemž nedostatek klimatizací se stává novým bitevním polem evropských kulturních válek. Zdravotní experti a politici se sice shodují na potřebě mechanického chlazení v nemocnicích, domovech pro seniory či školách, debatu o soukromých domácnostech však momentálně ovládly politické spory. Krajně pravicové strany v Německu a Francii začaly klimatizaci využívat jako politické téma, přičemž tvrdí, že mainstreamová environmentální politika obětuje lidi kvůli ideologii energetické účinnosti.

včera

včera

Prezident Trump

Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti

Spojené státy americké oslavily své 250. výročí od vyhlášení nezávislosti. Americký prezident Donald Trump při této příležitosti vystoupil ve Washingtonu s pozdním nočním projevem, který svým stylem připomínal předvolební kampaň. Před diváky prohlásil, že země teprve začíná a slíbil ji posunout na novou úroveň. Vyzdvihl dosavadní úspěchy státu a zmínil neomezený potenciál USA, přičemž hovořil o příchodu nového zlatého věku Ameriky.

včera

4. července 2026 22:01

Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky

Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu

Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok pomocí bezpilotních letounů na ropný terminál v Petrohradu, který je druhým největším městem Ruska. Podle vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se jednalo o cílený zásah do infrastruktury, jež generuje finanční příjmy pro ruské válečné úsilí. Kyjev zároveň oznámil, že se terčem úderu stala také významná ruská námořní základna v této severozápadní oblasti.

4. července 2026 20:47

Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku

Český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro turecký deník Türkiye Gazetesi před nadcházejícím 36. summitem NATO v Ankarě zdůraznil, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a bezpečnost. Podle hlavy státu již nelze spoléhat na to, že toto břemeno za evropské země ponese někdo jiný. Pavel zároveň vyjádřil přání, aby Spojené státy zůstaly pevným partnerem kontinentu, a očekává, že spojenci znovu potvrdí strategický význam pokračující podpory Ukrajiny pro zajištění vlastní bezpečnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy