Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Dohledový úřad má možnost uložit pokutu 10.000 až 100.000 korun. Prezident ale podle Hudečka disponuje celou řadou imunit, včetně správněprávní imunity, takže řízení o uložení pokuty zahájit nelze.

"Nejzávažnější porušení pravidel kampaně spatřujeme ve výjezdech do krajů, kdy došlo k využití funkce prezidenta republiky k vedení předvolební kampaně. Prezident to rozporoval, že žádnou kampaň nevedl, nicméně podle názoru úřadu část každého toho výjezdu do kraje naplňovala rysy volební kampaně," uvedl Hudeček.

"Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň. Proto považuji toto rozhodnutí za nemístně politické, nikoliv odborné," napsal Ovčáček na dotaz ČTK. "Pokud jde o samotnou volební kampaň, je nutno podotknout, že porušení zákona nalezl úřad i v případě prezidentského protikandidáta Jiřího Drahoše," dodal. Ukazuje to podle něj, že kandidující osobnosti a strany si teprve osvojují nová pravidla.

Drahoš podle dohledového úřadu neposkytl informace o převedení nevyužitých peněz na dobročinné účely, pochybil při vykazování podporovatelů a nezapočetl jeden výdaj své kampaně. "Vliv těchto zjištění na náklady kampaně je však zanedbatelný," uvedl úřad v závěrech zprávy o kontrole Drahošovy kampaně.

Ovčáček na twitteru následně uvedl, že úřad bizarně rozhodl na základě jedné iniciativní akce svého člena Jana Outlého. "Ten přitom od roku 2017 prokazatelně vedl (a vede) negativní kampaň proti prezidentu republiky," uvedl Ovčáček. Outlý ČTK řekl, že pokud se ke kampani fyzické osoby Miloše Zemana vyjadřuje ředitel tiskového odboru státní instituce, jen to dokládá skutečnost, že neumí rozlišovat působení Zemana ve výkonu funkce a působení coby kandidáta ve volbách. "Tím tedy mimoděk potvrzuje výhrady uvedené v protokolu," řekl Outlý.

Další porušení zákona Zemana podle úřadu spočívalo v tom, že se při prezidentových výjezdech do krajů rozdávala pohlednice s jeho portrétem s textem "Děkuji" a s podpisem. Úřad to vyhodnotil jako materiální volební kampaň, v níž nebyl označený zadavatel a zpracovatel. Ve zprávě zmiňuje, že fotografii rozdávali například pořadatelé označení visačkou se znakem města Zábřeh.

"Na dotaz člena Úřadu týkající se rozdávání fotografií jeden z pořadatelů sdělil, že je zaměstnancem města a na mítinku plní pracovní úkol. Z toho lze usuzovat, že rozdávání propagační fotografie byla činnost, za kterou se prokazatelně poskytovala úplata," uvedl úřad ve zprávě.

Podle úřadu kandidát nedodržel ani lhůtu pro dodání velké zprávy o financování, zpozdil se podle Hudečka nicméně jen o den.

Zeman podal proti všem třem zjištěním námitku, úřad je zamítl. Prezident mimo jiné namítal, že výjezdy prezidenta republiky do krajů a obcí jsou a byly součástí výkonu funkce prezidenta republiky.

"Vzhledem k tomu nebyly a ani nemohly být propagací či volební agitací kandidáta, veřejným sdělením na jeho podporu či v jeho prospěch nebo doprovodnou akcí k takovému sdělení či agitaci nebo propagaci," uvedl v námitce Zeman. Proto podle něj výdaje na mítinky nevykázal jako kampaň.

Úřad ve zprávě uvedl, že pokud je veřejný činitel současně kandidátem ve volbách, je potřeba způsob výkonu veřejné funkce sladit s pravidly kampaně. "Obecně lze shrnout, že veřejní činitelé, kteří kandidují ve volbách, se při výkonu svých funkcí zčásti ocitají v režimu volební kampaně. Kontrolní orgán je přesvědčen, že je proto nutné v některých případech pozměnit charakter veřejného vystupování. Je také potřeba dbát na to, aby se náklady na tu část činnosti veřejných činitelů, která souvisí s kampaní, promítly v evidenci nákladů kampaně," upozornil úřad ve své zprávě.

Ze zprávy také vyplývá, že Zeman úřad vyzval, aby výslednou kontrolní zprávu v jeho případě nezveřejňoval. Úřad k tomu uvedl, že zveřejňování informací o výsledcích proběhlých kontrol přispívá k větší informovanosti veřejnosti a zvyšuje důvěru občanů v transparentnost financování politického života.

Úřad výsledky kontroly zveřejnil až tři roky poté, kdy se Zeman stal prezidentem. Hudeček ČTK řekl, že kontroly už nyní probíhají rychleji. Uvedl, že úřad byl tehdy nový a řešil mnoho jiných, provozních záležitostí.

Úřad ve zprávě zaznamenal od září do prosince 2017 celkem 22 návštěv prezidenta v obcích v pěti krajích, například Jihomoravském, Ústeckém, Moravskoslezském nebo Olomouckém.

Prezidentské volby se uskutečnily v roce 2018. Kandidovalo devět lidí. Ve druhém kole Miloš Zeman obhájil mandát, porazil bývalého předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše.

Související

Miloš Zeman

Zeman chce, aby Babiš zůstal v politice. Vládu ale podle něj nesestaví

Bývalý prezident Miloš Zeman bude apelovat na vedení hnutí ANO, aby jeho předseda Andrej Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je podle Zemana v politice málo. Babišovi během středeční schůzky vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK.

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Drahoš prezidentské volby 2018 Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

před 34 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 35 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 8 hodinami

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy