Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.
Senát ČR

Stále ještě tři desítky kandidátů do Senátu dluží úřadu zprávu, lhůta je do půlnoci

Zatím asi 40 ze 71 subjektů kandidujících loni do Senátu odevzdalo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zprávu o financování tehdejší kampaně a účetnictví k ní. ČTK to k dnešnímu poledni řekl člen vedení úřadu Jan Outlý. Lhůta končí dnešní půlnocí. Podle Outlého není situace neobvyklá a někteří si nechávají odevzdání podkladů na poslední den. Volby do třetiny Senátu se uskutečnily loni v září spolu s komunálními volbami.
Miloš Zeman

Zeman jmenoval nového šéfa úřadu dohlížejícího na politické strany

Do Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí dnes prezident Miloš Zeman oficiálně jmenoval bývalého poslance ODS Františka Siveru. O jmenování již Pražský hrad informoval minulý týden, Sivera se postu ujme od 1. ledna. Do čela úřadu, který má na starosti také dohled nad financováním volebních kampaní, ho navrhli poslanci i senátoři.
Pražský hrad

Téměř polovina z 21 prezidentských kandidátů porušila pravidla transparentnosti, tvrdí dohledový úřad

Devět z 21 přihlášených kandidátů na prezidenta ČR porušilo pravidla transparentnosti volební kampaně. Uvedla to dnes v tiskové zprávě mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Luisa Divišová. Podle úřadu je kandidáti porušili tím, že si včas nezřídili transparentní účet či nezveřejnili informace o financování kampaně. Konkrétní jména úřad neuvedl.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.
Volby, ilustrační foto

Volby 2020: 40 kandidujících nezveřejnilo ve lhůtě dárce v kampani

Sedmnáct stran a hnutí kandidujících do krajských voleb a 23 subjektů kandidujících do senátních voleb nezveřejnilo ve lhůtě tři dny před volbami dárce a podporovatele předvolební kampaně. ČTK to dnes sdělila Luisa Divišová, mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.
Ilustrační foto

Volby 2020: Budou se dávat první pokuty, sedm stran nedodalo povinné údaje

Sedm stran a uskupení ze 78 nedodalo před krajskými volbami včas adresu internetových stránek a volební účet Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Web ani účet nedodalo 14 kandidátů do Senátu ze 74, dalších 14 je dodalo pozdě. Hrozí jim pokuta 10.000 až 100.000 korun. ČTK to řekla mluvčí úřadu Luisa Divišová.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

"Vidíte žlutě." Nejvyšší správní soud se zastal spolku, který inzeroval proti Babišovi

Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017 zadával inzerci kritizující Andreje Babiše (ANO) a podnikání holdingu Agrofert. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) šlo o kampaň namířenou proti Babišovi, předpokládanému volebním lídrovi hnutí ANO. Spolek se proto měl podle úřadu předem zaregistrovat.
Česká pirátská strana

Piráti uspěli u soudu. Nemusí platit pokutu, kauza se vrací k dalšímu řízení

Piráti uspěli u Krajského soudu v Brně, kde se bránili pokutě 55.000 korun od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Soud dnes rozhodnutí úřadu zrušil a věc vrátil k dalšímu řízení, řekla bez detailů mluvčí soudu Eva Angyalossy. Dohledový úřad uvedl, že nemá k dispozici celé rozhodnutí soudu, a proto se nemůže vyjádřit. Piráti rozhodnutí soudu uvítali.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Film a kniha poškozující Babiše? Pokutu přezkoumá NSS, spolek podal stížnost

Nejvyšší správní soud (NSS) přezkoumá pokutu kvůli reklamě na film a knihu kritické vůči premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Pokutu 27.000 Kč předloni uložil spolku Svoboda projevu Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle něj byly inzeráty na film Selský rozum a knihu Žlutý baron zapojením do volební kampaně bez registrace. Spolek se neúspěšně bránil správní žalobou u Krajského soudu v Brně, proti jeho rozhodnutí podal kasační stížnost, řekla ČTK mluvčí krajského soudu Eva Angyalossy.
Petr Fiala, 28. kongres ODS

ODS se po třech letech dostala do záporných číslech, má ztrátu 13,9 milionu

Hospodaření ODS skončilo v roce 2018 se ztrátou 13,9 milionu korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy za rok 2018, kterou občanští demokraté odevzdali Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Po třech letech s kladným hospodářským výsledkem stranu dostaly do záporných čísel výdaje na kampaň do senátních a komunálních voleb, které dohromady stály 99,2 milionu korun.
Sněm hnutí ANO

ANO loni hospodařilo se ztrátou 43 milionů, prodražila se volební kampaň

Hnutí ANO v roce 2018 hospodařilo se ztrátou bezmála 43 milionů korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy za loňský rok, kterou vládní subjekt zveřejnil na svých internetových stránkách. Na negativním výsledku se nejvíc podepsaly výdaje na kampaně do voleb do Senátu a zastupitelstev obcí, které dohromady vyšly na téměř 159 milionů korun. V roce 2017 mělo ANO přebytek 143,1 milionu korun.
Ilustrační foto

TOP 09 je v červených číslech. Loni hospodařila se ztrátou 9,5 milionu

TOP 09 loni hospodařila se ztrátou 9,54 milionu korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy za rok 2018, kterou dnes zveřejnila na svých internetových stránkách. Většinu nákladů sněmovní strany tvořily výdaje na volby. Kampaň do Senátu ji stála 6,3 milionu korun, kandidáti v komunálních volbách na propagaci potřebovali 34,2 milionu.
Petr Gazdík (STAN)

Hnutí STAN loni hospodařilo s milionovým ziskem. Kdo je největší sponzor?

Starostové a nezávislí (STAN) loni hospodařili se ziskem zhruba milion korun. V roce 2017 vykázali ztrátu 15.000 korun. Většinu loňských příjmů hnutí tvořil státní příspěvek za mandáty v Parlamentu a v krajských zastupitelstvech, největší výdajovou položkou byly náklady na kampaň pro obecní volby. Uvádí to účetní závěrka STAN, kterou na svých stránkách zveřejnil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.
Ilustrační foto

ČSSD v dluzích. Hospodařila se ztrátou 33 milionů, není dořešen spor o 338 milionů

Sociální demokracie v minulém roce hospodařila se ztrátou přes 33 milionů korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy za rok 2018, kterou odevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Ekonomický ředitel strany Martin Starec (ČSSD) dnes novinářům řekl, že oproti plánům navýšily náklady především výdaje na volby do Senátu a obecních zastupitelstev. V roce 2017 měla ČSSD ztrátu téměř 40 milionů korun.
Ilustrační foto

Eurovolby se blíží. Dohledový úřad nemá účet a web od osmi z 40 stran

Osm ze 40 uskupení přihlášených ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nedodalo dohledovému úřadu informace o volebním účtu nebo o webových stránkách. Za nesplnění povinnosti jim hrozí sankce od 10.000 do 100.000 korun, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Linda Hrubešová. Pochybení se netýkají žádné z parlamentních stran.

Aktuálně se děje

před 14 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Nepřijatelné, raketa nad Ukrajinou sestřelovat nebudeme, usadil Scholz Zelenského

Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby západní spojenci sestřelovali ruské rakety a drony nad Ukrajinou. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy