Praha - Podle některých církevních představitelů jsou Češi zbytečně nespokojení v době prosperity a čekají na novodobého spasitele. Hlava české katolické církve kardinál Dominik Duka se k volbám slibuje vyjádřit v pondělí.
"Hlasy tradičních stran se také zbytečně tříští," řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl.
Mrzí ho, že valná většina lidí vsadila "na ne úplně klasická řešení, na která jsme zvyklí". "Zvítězily strany, které nabízejí jednodušší řešení - že to bude jinak a lépe. Nevím, jak to zhodnotit, mám spíš dojem, že naše česká povaha je stále nespokojená a že čekáme na mesiáše, který tu nespokojenost na nás vyřeší," řekl.
Varuje před hledáním čehokoli lepšího a nového v situaci, kdy země relativně prosperuje a její občany na rozdíl od mnoha jiných zemí na světě nic neohrožuje. "Připomíná mi to pohádku o dědečkovi, který měnil, až vyměnil...," říká.
"Je třeba se hlouběji zamyslet nad skutečnými příčinami vzestupu protestních antisystémových stran včetně fašizující SPD v době ekonomické prosperity, bezpečnosti země a relativní politické stability v minulém období," uvedl teolog a sociolog Tomáš Halík.
Důležité podle něj budou povolební změny uvnitř stran. "Zda prozápadní a prounijní orientace zvítězí v ODS a v ČSSD, jak se budou profilovat Piráti a zda se KDU-ČSL poučí z velké chyby, že neudělala koalici se STAN. Zápas o demokratickou kulturu proti populismu pokračuje," míní Halík.
Související
ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně
ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017
volby 2017 , Tomáš Halík , Církev , Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Aktuálně se děje
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
24. března 2026 21:57
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě