Praha - Nové složení Poslanecké sněmovny je zajímavé hned ze dvou důvodů. Ukazuje, kdo z politiků si střihne svou poslaneckou premiéru, ale také pád několika známých tváří. Pojďme se podívat, které to jsou.
Michaela Marksová-Tominová
Ministryně práce a sociálních věcí je zřejmě nejvýraznější tváří, která ve Sněmovně končí. Zasloužila se o navýšení minimální mzdy i penzí, nyní si ale bude muset hledat nové zaměstnání. Voliči ji do Sněmovny neposlali.
Svou zásluhu na tom má zejména nízký výsledek ČSSD. Místo 50 mandátů dostala strana pouhých 15 a i přesto, že Marksová vévodila kandidátce v Libereckém kraji, strana tam nezískala ani jeden mandát.
Marksová působila v polovině 90. let jako redaktorka časopisu Cosmopolitan a od roku 1997 byla ředitelkou pro styk s veřejností v obecně prospěšné společnosti Gender Studies. Od roku 2004 pak působila ve funkci ředitelky odboru rodinné politiky na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR a o dva roky později se stala zastupitelkou Městské části Praha 2.
Daniel Herman
Ministr kultury také opustí svůj resort i Sněmovnu. V Praze sice vedl kandidátku lidovců, voliči ale vykroužkovali starostu Prahy 7 Jana Čižinského. Více než jeden mandát ale KDU-ČSL v hlavním městě nezískala.
Herman byl do roku 2005 mluvčím České biskupské konference a poté pracoval na Lince pomoci v krizi při Policejním prezidiu České republiky. Pracoval také pro ministerstvo vnitra a na ministerstvu kultury a jako vedoucí kanceláře Jana Švejnara. V roce 2010 byl zvolen ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.
Leoš Heger
Bývalý ministr zdravotnictví z řad TOP 09 kandidoval v Královéhradeckém kraji, kde strana nezískala žádný mandát. Lékař a vysokoškolský pedagog je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví v polistopadové éře, do Sněmovny se už ale také nepodívá.
Heger ve své funkci prosazoval reformní zákony, které reagovaly na aktuální situaci a rostoucí výdaje ve zdravotnictví, a kromě protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme se potýkal také s metanolovou kauzou. Ostatně je také strůjcem tehdejší prohibice. Nadále ale bude působit jako zastupitel Hradec Králové.
Marta Semelová
Výraznou tvář ztratila také KSČM. Byla sice lídryní KSČM v Praze, vlivem preferenčních hlasů ji ale přeskočil Jiří Dolejš. Během své poslanecké kariéry se ale postarala o několik kauz, tou poslední pořadu bylo vystoupení v pořadu Hyde park, kde pronesla několik kontroverzních výroků. Zpochybnila vynucené přiznání Milady Horákové v zinscenovaném procesu, invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa označila za internacionální pomoc a Vasila Biľaka nazvala významným politikem Československa.
Marek Ženíšek
První místopředseda TOP 09 také končí. Strana totiž neuspěla ani v Plzeňském kraji. Bývalý lidovec začal v roce 2007 působit na ministerstvu spravedlnosti a byl také členem Rady vlády pro národnostní menšiny. V roce 2012 byl jmenován prvním náměstkem ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Nyní mu ale nezůstala žádná politická funkce.
Ivan Gabal
KDU-ČSL nedostala ani jeden hlas ve Středočeském kraji a do Sněmovny se tak nevrátí ani sociolog a jeden ze zakladatelů Občanského fóra. Gabal působil také jako vedoucí oddělení politické analýzy Kanceláře prezidenta republiky a byl vedoucím volební kampaně Občanského hnutí.
Milan Urban
ČSSD přišla i o bývalého ministra průmyslu a obchodu. Ten se sice díky preferenčním hlasům ve Středočeském kraji dostal na třetí místo, strana zde ale získala jen dva mandáty.
Související
Jak šel čas s Petrem Fialou. Ministrem, premiérem a mužem, který zachránil ODS
Volby ovládlo hnutí ANO. Zvažuje koalici s Motoristy, většinu ve Sněmovně ale nesestaví
volby , volby 2017 , Michaela Marksová-Tominová , Daniel Herman , Leoš Heger , Marta Semelová , Marek Ženíšek (TOP 09) , Ivan Gabal , Milan Urban
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák