Praha – Výsledek voleb musel většinu politiků hnutí ANO potěšit. Snad jedinou výjimkou je dosavadní senátor hnutí Jiří Hlavatý, který byl o víkendu zvolen do Sněmovny. Ten se zlobí, že si nemůže vybrat, který post chce zastávat.
Majitel největší české textilky Juta a senátor Jiří Hlavatý se za hnutí ANO díky preferenčním hlasům stal poslancem za Královéhradecký kraj. Senátorský mandát mu tím zanikne. Hlavatý uvedl, že bude poslancem, dodal ale, že se cítí podveden.
„Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice,“ řekl politik pro Deník.
Poukazuje na to, že zařazení na 18. místo z dvaceti krajských kandidátů sněmovních voleb bral vyloženě jako podporu hnutí ANO. Pokud by chtěl usiloval o post v Poslanecké sněmovně, kandidoval by prý z předních míst. „Kandidaturu jsem bral jako podporu hnutí. Lidi mi však dali tolik hlasů, že z toho bylo zvolení Sněmovny," uvedl a dodal, že počítal s tím, že zůstane v Senátu.
Místo Hlavatého tak bude muset být vybráno nový senátor. Doplňovací senátní volby na Trutnovsku se uskuteční 5. a 6. ledna. Případné druhé kolo by se konalo o týden později, a to souběžně s prvním kolem prezidentských voleb. Termín senátních voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman
Poslanecké i senátorské zkušenosti má celkem 18 zákonodárců. Současnými poslanci a bývalými senátory jsou například Tomio Okamura, Ivan Adamec a Veronika Vrecionová (oba ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Alena Gajdůšková (ČSSD) či Stanislav Juránek (KDU-ČSL).
Související

Nejen v Parlamentu najdete miliardáře. Jedno jméno mezi nejbohatšími politiky vás určitě zaskočí

Čeká Hlavatého drtivá porážka? Jana Sobotku podpořili už tři neúspěšní kandidáti
Jiří Hlavatý (ANO) , Hnutí ANO , Senát ČR , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Ne dny, ale týdny. Válka na Blízkém východě bude tentokrát mnohem delší a krvavější
před 1 hodinou

Vláda nás úplně opustila. Budou to civilisté, kdo za válku zaplatí, říkají obyvatelé Teheránu
před 2 hodinami

Drama opět narůstá. Izrael vyzývá k evakuaci velkou část Teheránu, Írán vyzývá k jednání
před 2 hodinami

Evropská unie si na summitu G7 klade vysoké cíle. Jde o Trumpa
před 3 hodinami

Pravda o zásahu policie na FF UK. Němka schvalovala masakr, soud rychle trestal
před 3 hodinami

Překvapivý vzkaz z EU. Von der Leyenová jasně podpořila Izrael proti Íránu
před 4 hodinami

Střelci z Kostelce nad Černými lesy hrozí výjimečný trest. Oběti znal
před 4 hodinami

Trumpovo dilema. Existuje šance fatálně zasáhnout Írán i s jaderným programem, ale cena je vysoká
před 5 hodinami

Revoluce v moderním válčení. Analytici už rozebírají konflikt mezi Izraelem a Íránem
před 5 hodinami

Rozsáhlé pátrání v Českých Budějovicích. Pohřešuje se devítiletá dívka
před 5 hodinami

Tragédie při protestech v USA. Smrt náhodného kolemjdoucího vyšetřuje policie
před 6 hodinami

Metro na lince C nejezdí. Vlak usmrtil ženu v kolejišti
před 7 hodinami

Izraelci po prvním útoku podcenili možnosti Íránu. Jaderná zařízení jsou mimo dosah
před 7 hodinami

"Zvyšte úsilí." Trump je odhodlán pokračovat v zátazích na přistěhovalce
před 7 hodinami

Diplomacie ustoupila válce. Teherán i Washington mluví o dohodě, místo ní se ale bojuje
před 8 hodinami

Tragický den na silnicích. Nejvážnější nehoda na Domažlicku stála život tři lidi
před 9 hodinami

Měl Chameneí zemřít? Trump údajně Izraelce zastavil, Netanjahu mlží
před 9 hodinami

Novinky ke střelbě v Kostelci nad Černými lesy. Policie má pracovat s jednou verzí
před 10 hodinami

Nejintenzivnější noc od vypuknutí války: Íránci míří na civilisty, Izraelci cílili na gardisty. Obětí přibývá
před 10 hodinami
Největší pátrání v dějinách státu je u konce. Policie dopadla střelce z Minnesoty
Policie v neděli večer zadržela hledaného Vance Boeltera, který je podezřelý z politicky motivovaného útoku na zákonodárce z amerického státu Minnesota. Dva lidé při útoku zemřeli, další dvě osoby utrpěly zranění. O dopadení pravděpodobného pachatele informovala stanice CBS News.
Zdroj: Lucie Podzimková