Nejen v Parlamentu najdete miliardáře. Jedno jméno mezi nejbohatšími politiky vás určitě zaskočí

Synonymem peněz v politice je Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Donedávna tuto teorii reprezentoval i senátor Jiří Hlavatý, který však o mandát nedopatřením přišel. Miliardáře však paradoxně najdeme i v řadách nestraníků či neparlamentních stran, jako je znovuzrozená ODA.

Suverénně nejbohatším politikem je předseda vlády Andrej Babiš, v žebříčku 80 nejbohatších Čechů časopisu Forbes se za loňský rok umístil na druhém místě. Hodnota jeho jmění se však za uplynulých 12 měsíců snížila o celých 13 miliard na 75 miliard korun.

Ziskovost holdingu Agrofert, který je oficiálně zaparkovaný ve svěřenském fondu, výrazně ovlivnil růst cen zemního plynu a naopak pokles cen umělých hnojiv. Ačkoliv se premiér Babiš brání všem nařčením z toho, že dění v holdingu nadále ovlivňuje, je podle vlastních slov minimálně beneficientem fondu, má tedy nárok na výnos z majetku, který údajně spravuje třetí osoba.

S řádově menším jměním je v závěsu za Babišem další dvojice politiků – podnikatelů. Prvním z nich je senátor Ivo Valenta, který se politice věnuje nejen na celostátní, ale rovněž regionální úrovni, je totiž zastupitelem Zlínského kraje i tamního krajského města. Jen za politické funkce si Valenta za měsíc přijde na minimálně 82 tisíc korun.

Mnohem víc však Valenta, který je často označován za českého hazardního a loterijního krále, vydělá prostřednictvím svého byznysu. Kromě holdingu SYNOT zahrnuje i smaltovnu v obci Tupesy nebo prodej vozů BMW. Valenta je 51. nejbohatším Čechem se jměním přesahujícím částku 4,4 miliardy korun, jen za loňský rok zvýšil jeho hodnotu o více než miliardu.

Hned o příčku za ním se v žebříčku umístil Pavel Sehnal, který hraje v celostátní politice zcela marginální roli. V parlamentních volbách v roce 2017 získala jím znovuobnovená ODA jen 0,15 % hlasů, o moc lépe si nevedl ani stranický prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek, který se ziskem necelého půl procenta obsadil poslední příčku.

Sehnal získal místo jen v zastupitelstvu městské části Praha 18, kde po loňských komunálních volbách zastává post místostarosty. Jeho současné jmění dosahuje výše 4 miliard korun, mezi jeho hlavní firmy patří Aquapalace v Čestlicích spolu s přilehlým hotelem, pojišťovna Slavia a OTK – Obchodní tiskárny Kolín.

Mezi nejbohatší politiky se mohl řadit ještě jeden muž spojený s hnutím ANO. Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý byl v říjnu 2014 zvolen senátorem za obvod Trutnov. O tři roky později jej však preferenční hlasy voličů vynesly z 18. místa kandidátky až do Poslanecké sněmovny, kde se mandátu vzdal. Zároveň však přišel o post senátora, v doplňovacích volbách už jej zpět nezískal.

Hlavatého byznys má hodnotu téměř 6 miliard korun. Ačkoliv se z politiky vytratil, pozitivní dopad na svůj region se snaží mít i nadále. Významně podporuje nemocnici ve Dvoře Králové, vlastním zaměstnancům bezúročně půjčuje.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Komentář

Škrtit státní výdaje musí nejen současní politici, ale i ti příští. Jinak bude zle

Člověk si prý rychle zvykne na všechno, říká se. Ať je to dobře, nebo špatně, dodal by jistě nejeden z nás. K úvodnímu „moudru“ mě inspiroval nedávno vyslechnutý rozhovor dvou mužů, který stál opravdu za zamyšlení. O čem se bavili? Jednoduše řečeno, že jsme jako jedinci, chce se říct obyvatelé zemí, aspoň tak nějak v té Západní Evropě, přestali spoléhat sami na sebe. Když se nedaří v podnikání nebo v práci nebo nějak vůbec, nehledáme prý řešení a východiska u sebe, ale, jednoduše řečeno, natáhneme ruku ke státu, ať nás zachrání. Taky, kdo jiný?
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Majetková oznámení politiků zřejmě budou přístupná jen na základě žádosti

Veškerá majetková oznámení politiků zřejmě budou v registru ministerstva spravedlnosti přístupná na základě individuální žádosti. Předpokládá to novela zákona o střetu zájmů předložená poslanci opozičního hnutí ANO, kterou po dohodě koalice a opozice schválila Sněmovna zrychleně už v dnešním prvním čtení. Předloha reaguje na předloňský verdikt Ústavního soudu a například také omezuje okruh obecních politiků spadajících pod zákon o střetu zájmů. Nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Více souvisejících

politici politika miliardáři Česká republika Andrej Babiš Ivo Valenta (zakladatel Synot) Pavel Sehnal (miliardář) Jiří Hlavatý (ANO)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy