Praha - Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec dnes řekl, že preferuje, aby příštího šéfa strany vybrali všichni členové sociální demokracie. Volební lídr strany Lubomír Zaorálek naopak upřednostňuje, aby o předsedovi hlasoval standardně sjezd.
"Sociální demokracie potřebuje silnou osobnost ve svém čele, měli bychom o tom rozhodnout všichni členové," řekl Chovanec před dnešním jednáním špiček strany
Záměr však komplikuje požadavek stanov strany, aby ústřední výbor o přímé volbě rozhodl nejpozději 120 dní předem. V takovém případě by se sjezd konal až v dubnu, krajské organizace však volají po únorovém termínu. "Chápu volání členské základny, která chce rychlý sjezd," připustil Chovanec.
Zaorálek se přiklání k dřívějšímu termínu i kvůli tomu, že by nový šéf strany měl víc času před podzimními komunálními volbami. "A jsem dlouhodobě stoupenec toho, aby se předseda volil na sjezdu, jinak se význam sjezdu sníží. Připadá mi, že přímá volba má hodně otazníků, jsem staromódní," řekl novinářům. Po volebním propadu ČSSD se nebude ucházet o pozici ve vedení.
Královéhradecká ČSSD, které šéfuje Jan Birke, se podle něj shodla na podpoře únorového termínu. Podle Jiřího Chvojky je volání po dřívějším termínu masivní.
Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola nevyloučil, že by se mohl ucházet o funkci v čele ČSSD. Stejně jako těsně po volbách to však podmínil zájmem členské základny. "Jsem schopen dát k dispozici veškeré své síly, ale nehodlám se vlamovat do zavřených dveří," řekl.
Zimola řekl, že termín sjezdu není podstatný. "Je jedno, jestli bude v únoru nebo červnu. Jde o to, jestli ČSSD bude schopná reflexe a toho, aby se odrazila od politického dna," řekl. Ústecký lídr ČSSD Jaroslav Foldyna preferuje dřívější termín a hlasování sjezdu.
Volební výsledek znamenal pro sociální demokracii i výpadek zhruba 200 milionů korun v rozpočtu, uvedl Chovanec. Nechal proto zpracovat analýzu pro budoucí vedení. Podle Birkeho se pracuje na třech variantách rozpočtu. "Nějaké na krev utažené, střední a volnější. Ale v tuto chvíli není situace tak, že by byla dramatická," řekl Birke. I kvůli úsporám se sjezd uskuteční v Hradci Králové ve vlastních prostorách ČSSD.
Dlouhodobé fungování vlády bez důvěry není podle Chovance přípustné. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek naznačil, že kabinet hnutí ANO by mohl vládnout, přestože by ve Sněmovně nezískal důvěru. "To by si ČR nezasloužila, bylo by to v neprospěch ČR," řekl. Než aby existovala nějaká vláda čtyři roky bez důvěry, považoval by za schůdnější variantu předčasné volby. "Já po nich nevolám, ale než tato podivná ústavní krize, tak radši nové volby," uvedl.
Návrh šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, aby strany blokovaly volbu předsedy Sněmovny a tím bránily demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a nástupu šéfa ANO Andreje Babiše do jeho funkce, ale považuje za nápad z jiné doby. "Musíme se zamyslet, jestli není šance zvolit jinou osobu (předsedou Sněmovny) než pana (Radka) Vondráčka (ANO), a to z ústavních důvodů, protože pokud bude zvolen zástupce ANO, znamená to tři pokusy pro ANO," řekl Chovanec.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Milan Chovanec , Lubomír Zaorálek , Miloš Zeman , Vláda ČR , Jiří Zimola
Aktuálně se děje
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
16. března 2026 22:03
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
16. března 2026 21:27
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
16. března 2026 20:52
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
16. března 2026 20:08
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
Je jednoznačnou českou hvězdou letošní paralympiády v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Právě ona se postarala o nejvíce cenných kovů pro českou výpravu. A v závěrečný soutěžní den této paralympiády tomu nemohlo být jinak. Po stříbrech z biatlonového individuálního závodu a běžeckého desetikilometrového závodu a bronzu z biatlonové stíhačky přidala v neděli teprve sedmnáctiletá zcela nevidomá paralympionička kombinující biatlon a běžecké lyžování Simona Bubeníčková další stříbro, tentokrát z běžeckého dvacetikilometrového závodu. Nestačila jen na ruskou reprezentantku Anastasiji Bagijanovou.
Zdroj: David Holub