Zeman je nejúspěšnější český politik? Od začátku se chce zapsat do dějin, tvrdí politolog

Praha - „Je člověkem, který chce v životě něco dokázat. Od začátku se profiloval jako někdo, kdo se zapíše do českých dějin,“ říká politolog Lubomír Kopeček o prezidentu Miloši Zemanovi. Přestože svým působením rozděluje veřejnost, i jeho odpůrci musejí uznat, že českou politiku ovlivňuje už od listopadu 1989, uvedl politolog v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Kopeček, autor knihy Miloš Zeman: Příběh talentovaného pragmatika, poukazuje na to, že současný prezident v minulosti vystupoval v kabaretních představeních divadla Semafor, kde se projevoval jako plamenný i zábavný řečník. „Dodnes působí jako bavič, což je pro část jeho voličů atraktivní. Nedávno třeba politické strany přirovnával ke slepicím. Jeho slavné bonmoty mu vždycky sloužily k politickému zviditelnění. Na tom ale není nic špatného," uvádí politolog.

Přesto Kopeček připouští, že tato Zemanova vlastnost přináší i problémy. „Občas se rozvášní takovým způsobem, že přestane brát ohled na realitu. Například kauza Peroutka, ale uřekl se i dříve. A někdy se to velmi špatně žehlí,“ připomněl politolog známou kauzu, která dlouho plnila titulní stánky médií.

„Občas se rozvášní takovým způsobem, že přestane brát ohled na realitu. Například kauza Peroutka, ale uřekl se i dříve. A někdy se to velmi špatně žehlí,“ připomíná odborník. Český volič podle něj ale často žije okamžikem. „Když najde někoho přesvědčivého, s kým může souznít, moc neřeší, co ten člověk hlásal několik let zpátky,“ uvádí.

„Miloš Zeman v průběhu let měnil své názory. Počátkem 90. let se prohlašoval za liberála, pak byl sociální demokrat, dnes je blízký konzervativnější pravici,“ říká politolog Lubomír Kopeček. Poukázal také na komplikované vztahy mezi Zemanem a Václavem Klausem, ze kterých se po počátečním nepřátelství stali jakýmisi spojenci.

„Klausův obraz ale zničila jeho amnestie v závěru jeho prezidentského působení. Miloš Zeman zatím nic tak dramaticky chybného neudělal. Je otázka, jak dopadne v prezidentské volbě, ale v tuto chvíli je z hlediska exekutivy nejúspěšnější český politik,“ dodal Kopeček. 

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  
Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Sněmovně zepsul Fialovu vládu. Poslouchali ho poslanci SPD

Exprezident Miloš Zeman ve středu absolvoval jedno z mála veřejných vystoupení od loňského konce ve funkci hlavy státu. Konkrétně promluvil na sněmovní konferenci, kterou pořádali poslanci opozičního hnutí SPD. Ústředním tématem Zemanovy řeči byla kritika vlády premiéra Petra Fialy (ODS). 

Více souvisejících

Miloš Zeman Lubomír Kopeček Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy