Brno - Svatopluk Bartík, brněnský radní zvolený jako nestraník za hnutí Žít Brno, se postaral o velký poprask, když na sociálních sítích zveřejnil informaci, že prezident Miloš Zeman trpí rakovinou. Teď svá slova z internetu stáhl, neodpustil si ale komentář.
Bartík status o údajné rakovině Miloše Zemana zveřejnil ve chvíli, kdy končila uzávěrka nominací na hrad. Argumentoval tím, že v tu chvíli je možno jít ven s pravdou o Zemanově zdraví. „Má rakovinu, metastáze na více místech. Svoji diagnozu zná už cca 3 týdny. Léčbu odmítl. Prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení," uvedl.
Dodal také, že kdyby nešlo o nejvyššího státního činitele, navíc v období sestavování vlády, a Zeman zároveň znovu nekandidoval, tuto zprávu by nešířil. „Myslím tedy, že je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla,“ vysvětloval.
Za svoje slova ale sklidil kritiku – a to nejen z Hradu. Kancelář prezidenta oznámila, že na Bartíka podala žaloba a trestní oznámení. „Jsou to odporné lži a kdo je šíří, je lidský odpad,“ vzkázal politikovi mluvčí Zemana Jiří Ovčáček.
Svého kolegu kritizovala také předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová. Uvedla, že považuje za neetické zveřejnění podobných tvrzení, ať už jde o zdravotní stav jakéhokoli člověka. „Je to soukromá aktivita Svatopluka Bartíka a za hnutí to nemůžu komentovat. Píše své osobní názory a jde to mimo hnutí," dodala Antonová.
Sám Bartík k tomu pak dodal: „Nečekal jsem, že moje úterní informace vyvolá nejen takovou bouři, ale zejména takovou vlnu negativních emocí směřujících jak na mne, tak na prezidenta. proto svůj pondělní post nyní deaktivuji.“
Na věcech, které řekl, ale trvá. „Jsem nadále přesvědčen, že veřejnost má zásadní právo znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele, zvláště jeli i nám laikům zřejmé, že není vůbec v pořádku a dotyčný o svém zdraví neříká pravdu,“ dodal brněnský politik.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Svatopluk Bartík
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková