Praha - Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničních věcí v demisi, obhajuje usnesení vlády v případě nerespektování kvót na přerozdělování uprchlíků. Evropská komise kvůli tomu podala na Českou republiku žalobu u Evropského soudu.
Ministr zahraničních věcí v demisi Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v Českém rozhlase vyjádřil k červencovému vládnímu usnesení, ve kterém se koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL shodla na konec přijímání uprchlíků podle schválených kvót. Tudíž dala najevo, že nerespektuje pravidla. "Já jsem se o této věci bavil s čelními představiteli Evropské unie, s panem Timmermansem (1. místopředseda Evropské komise) a panem Junckerem (předseda Evropské komise), a vysvětlil jsem jim, proč jsme to udělali. Oni těm argumentům rozuměli a vnímali, proč to děláme," řekl Zaorálek.
I když to bylo vnímáno jako porušení pravidel, tak na druhé straně podle něj čelní představitelé Evropské komise chápali, že "nemá cenu stavět v Evropě Potěmkinovy vesnice", na což český stát upozorňoval s tím, že "je zbytečné se tvářit, že nám nějaký systém funguje, když tomu tak není", dodal Zaorálek s odkazem na skutečnost, že kvóty selhaly, když místo 160 000 uprchlíků jich bylo přerozděleno pouze zhruba 30 000.
K situaci se vyjádřila i 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu tvrdí, že kvóty nejlepším nápadem nebyly, ale byly zkrátka odhlasovány. Zároveň tvrdí, že "pokud chceme mít v EU vliv, musíme být aktivní, ne destruktivní," ohrazuje se proti usnesení vlády o nepřijímání uprchlíků.
Kvóty nejsou nejlepším řešením.Bylo to ale řešení, na kterém se shodly státy EU a naše vláda nepřišla s jiným návrhem. Žaloba na nás nebyla podána za jiný názor, ale za to, že naprosto ignorujeme společné rozhodnutí.Pokud chceme mít v EU vliv, musíme být aktivní, ne destruktivní.
— Markéta Adamová (@market_a) 7. prosince 2017"Stačilo by proaktivně nabídnout kolik uprchlíků jsme schopni přijmout, na základě naší kapacity a možností. A třeba si i velmi pečlivě vybrat a definovat jakým lidem pomůžeme," zmiňuje v diskuzi ještě Adamová.
Stačilo by proaktivně nabídnout kolik uprchlíků jsme schopni přijmout, na zakládě naší kapacity a možností. A třeba si i velmi pečlivě vybrat a definovat jakým lidem pomůžeme (sirotci? studenti kterým umožníme dostudovat na našich školách?...)
— Markéta Adamová (@market_a) 7. prosince 2017Zaorálek si za svými slovy ale stojí. Podle něj bude celý proces ohledně návrhu na podání žaloby a soudního sporu trvat ještě několik měsíců. "Po celou dobu řízení je možnost hledat nějakou dohodu," je přesvědčený ministr zahraničních věcí v demisi.
Související
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
EU (Evropská unie) , Lubomír Zaorálek , Vláda ČR , migrace , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
před 1 hodinou
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 2 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 4 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 5 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 6 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 7 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 8 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 9 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 11 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 12 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 13 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
Dramatický incident se už v pátek večer odehrál v Českých Budějovicích. Policisté tam v obchodním centru zasahovali proti nebezpečnému a ozbrojenému muži, který vyhrožoval kolemjdoucím.
Zdroj: Jan Hrabě