Praha - Do prezidentských voleb zbývá měsíc a politické strany, které nenasadily vlastní kandidáty, teď zvažují, zda někomu vyjádří podporu. Nejinak je tomu u Svobodných, kteří letos utržili debakl v parlamentních volbách. Strana získala jen 79 229 hlasů tedy asi 1,56 procenta.
Republikový výbor Svobodných se na svém jednání zabýval nadcházející prezidentskou volbou. „Republikový výbor schválil usnesení: Svobodní vyjadřují údiv nad vznikající aliancí SPD s eurofederalistou Milošem Zemanem,“ informovala strana v oficiálním prohlášení.
Poukázala také na zvláštní vztahy mezi Zemanem a hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. „SPD se sama označuje za euroskeptickou stranu. Je tedy zvláštní, že si padá do náruče s člověkem, který se označuje za eurofederalistu, otevřeně podporuje rychlé přijetí eura a vyvěsil jako první prezident v historii nad Pražský hrad vlajku EU,“ řekl místopředseda Svobodných a europoslanec Jiří Payne. Narážel tak na fakt, že prezident o víkendu vystoupil na sněmu SPD s projevem.
Sami Svobodní v prezidentské volbě svého kandidáta nepostavili. „Rozhodli se však jednat o možné podpoře s Mirkem Topolánkem, Jiřím Hynkem a Petrem Hannigem,“ dodala strana.
Související
Kampaň před eurovolbami? Až na výjimky je netransparentní
Svobodní kritizují Evropskou Unii, pro Česko je prý nevýhodná
strana svobodných občanů , Miloš Zeman , prezidentské volby 2018 , Mirek Topolánek , Jiří Hynek (kandidát na prezidenta) , Petr Hannig , Jiří Payne
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 1 hodinou
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 2 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 3 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 5 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 6 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
Spojené státy, Velká Británie, Česká republika a dalších devatenáct západních zemí vydaly společné prohlášení, ve kterém ostře odsoudily plánované vraždy, únosy a další nepřátelské operace íránských tajných služeb na území Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.
Zdroj: Libor Novák