Praha - Piráti dnes zopakovali své stanovisko zveřejněné po volbách, že kabinet ANO nepodpoří, chtějí pouze jednat o programových shodách. Podobný názor má i SPD v programovém prohlášení vlády ANO své hlavní priority nenašla, proto zatím nevidí důvod menšinový kabinet Andreje Babiše podporovat.
"Tématem nebude určitě podpora menšinové vlády, to jsme vyřešili na první schůzce po volbách. Jdeme projednávat, jak byly zohledněny naše priority," řekl novinářům o čtvrteční schůzce předseda Pirátů Ivan Bartoš. Připomněl, že Piráti předložili ANO 20 svých priorit, od hnutí dostali informaci, že na 15 z nich je shoda.
"V tuto chvíli nemáme nad čím přemýšlet, jedině nad tím, že důvěru této vládě nedáme. Nemá náš politický program ve svém prohlášení ani partikulárně, ani se o to nesnažila," řekl novinářům předseda SPD Tomio Okamura. Při hlasování o důvěře chce zohlednit také to, jak se vláda ANO postaví k návrhům zákonů o referendu, o odvolatelnosti politiků a o zákazu šíření islámu, které SPD ve Sněmovně předložila.
Okamura také nevidí důvod pro to, aby poslanci SPD hlasovali proti vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Reagoval tak na dnešní informace o tom, že policie nevyhověla žádosti mandátového výboru, aby jeho členové mohli nahlížet do spisu k Čapímu hnízdu přímo ve Sněmovně. "Naši poslanci už do spisu nahlédli, my už se tam dostavili, nemáme důvod čekat na to, až to někdo přinese do Sněmovny," uvedl Okamura.
SPD ve výboru reprezentují Radek Rozvoral a Miloslav Rozner. Na dnešním jednání poslaneckého klubu se podle Okamury nakonec na téma vydání Babiše a Faltýnka nedostalo kvůli řadě jiných bodů. "Ale nedostal jsem od našich dvou poslanců žádné nové informace, takže v tuto chvíli nevidím žádnou změnu v našem stanovisku. My jsme hlasovali pro vydání, nevidím důvod hlasovat jinak," řekl. Sněmovna poslance vydala v minulém volebním období, protože ve volbách nabyli imunitu, musí rozhodovat znovu.
Výbor má za úkol doporučit plénu Sněmovny, zda by mělo poslance vydat, nebo ne. Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně manželky premiéra Moniky Babišové.
Související
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
Vláda ČR , Andrej Babiš , Česká pirátská strana , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Tomio Okamura , Čapí hnízdo
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
Právě dnes přechází Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na inovovaný výstražný systém. Oproti současnému systému integrované výstražné služby (SIVS) založenému na převážně klimatologicky stanovených kritériích bude nový SIVS zaměřený na dopady nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů. Změna nastane také ve struktuře a pojmenování skupin jevů, na které budou výstrahy vydávány.
Zdroj: Jan Hrabě