Praha - Sociální demokracie i nadále vylučuje podporu vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Po schůzce s představiteli hnutí ANO to dnes řekl úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Nechtěl spekulovat o tom, jaká bude situace při případném druhém pokusu o sestavení kabinetu.
Jednání o podpoře kabinetu se podle Chovance nedají vést způsobem, jakým to dosud Babiš dělá, když staví partnery před hotovou věc. "Jednoznačně jsme deklarovali, že takto se jednání o podpoře vlády vést nedají," uvedl.
ČSSD podle něj nemůže podpořit kabinet, když se vůbec nemohla účastnit jednání o programovém prohlášení či o obsazování vlády. "Pokud bude hnutí ANO někdy v budoucnu chtít vážně debatovat o osudu ČR, tak jsme připraveni tuto debatu vést," řekl.
Chovanec kritizoval to, že ANO zatím ve Sněmovně prosadilo řadu věcí s podporou protievropských sil. Doufá, že Babiš pochopil, že vláda musí mít důvěru a být mimo jiné stabilním a proevropským projektem.
Exministr vnitra si nepřeje konání předčasných voleb. "Voliči nějak rozdali karty, politici by s nimi měli hrát, ale brát to vážně. Sestavit vládu podle svého, přijít s programovým prohlášením podle svého a pak říct 'Berte, nebo nechte být', na to jde říct jedno jediné: 'Necháme být'," konstatoval.
"ČSSD odmítá podpořit naši menšinovou vládu ohledně prvního pokusu a nevylučuje nějakou další spolupráci, pokud bude pokus druhý," řekl Babiš.
Premiér nechtěl předjímat, jakou má jeho vláda šanci na získání důvěry, když z pěti oslovených sněmovních stran zatím čtyři jednoznačně podporu kabinetu odmítly. Jednání podle něj teprve začala, hnutí ANO si je musí vyhodnotit. Připomněl také, že po Novém roce chce vést se stranami druhé kolo rozhovorů. O důvěru Sněmovnu požádá 10. ledna.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , Vláda ČR , hnutí ANO , ČSSD , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 2 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
včera
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
včera
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
Česko už v noci na čtvrtek měla zasáhnout první vlna očekávaných bouřek. Další bouřky mají udeřit dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů budou největší nebezpečí představovat nárazy větru.
Zdroj: Jan Hrabě