Praha - Prezident Miloš Zeman dostal na volební účet dar dva miliony korun od firmy DAKO-CZ. Ta patří do holdingu Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. Zeman se zúčastnil v lednu 2015 otevření nové montážní a expediční haly, kterou DAKO-CZ otevřela.
Na účet částka Zemanovi přišla dnes, k dispozici tak má 2,5 milionu korun. Zeman tvrdí, že kampaň za své znovuzvolení nepovede. Jeho kandidaturu ale podporují například billboardy, které zaplatilo sdružení jeho přátel, nebo letáky.
ČTK oslovila mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, zda Zeman dar přijme, když kampaň nechce vést. Ovčáček odpověděl, že "takovou záležitost neřeší".
Na dar upozornil server Aktuálně.cz, podle kterého firma DAKO-CZ patří zbrojaři Jaroslavu Strnadovi a slovenskému podnikateli ruského původu Alexeji Beljajevovi. Společnost také v minulosti patřila mezi štědré sponzory Strany práv občanů (SPO), kterou Zeman založil. V roce 2014 firma SPO darovala milion korun.
Podnikatel Strnad je také například většinovým vlastníkem automobilky Tatra nebo majitelem firmy Excalibur Army, která prodává vojenskou techniku. Zeman opakovaně české zbrojaře a vývoz jejich výrobků podporoval.
Nejvíce peněz dosud od příznivců a sponzorů vybral bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, a to 32 milionů korun. Použil z toho 20 milionů. Největší výdaje zatím měl další z hlavních favoritů podnikatel Michal Horáček, který si kandidaturu platí sám. Na účet si dosud poslal 26 milionů, utratil z nich necelých 23 milionů.
Topolánek dostal asi 7,6 milionu korun, použil 2,7 milionu. Dnes mu přišel milion korun od Richarda Benýška, olomouckého podnikatele, který bývá označován za blízkého spolupracovníka Petra Kellnera. Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek dostal především od obnovitele ODS Pavla Sehnala téměř šest milionů korun, téměř celou částku na svou kampaň vynaložil. Někdejší velvyslanec ve Francii Pavel Fischer dostal přes pět milionů, utratil asi 4,7 milionu.
Lékař a aktivista Marek Hilšer má příjmy asi 430.000 korun, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek o asi 100.000 nižší. Šéf strany Rozumní Petr Hannig vybral 3700 korun.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , Czechoslovak Group , Jaroslav Strnad (zbrojař) , DAKO-CZ , prezidentská kampaň
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 53 minutami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 1 hodinou
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 2 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 3 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 3 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 5 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
Evropa se musí připravit na válku na svém prahu. Tímto varováním vystoupili ve čtvrtek britští vojenští představitelé, kteří detailně popsali bezprecedentní úroveň hrozeb namířených proti ozbrojeným silám Spojeného království. Ministr obrany Al Carns při zahájení nové Britské vojenské zpravodajské služby (MIS) prohlásil, že „stín války klepe na dveře Evropy“, a zdůraznil, že spojenci NATO musí být připraveni reagovat.
Zdroj: Libor Novák