Praha - Soudcovská unie nesouhlasí se záměrem vlády Andreje Babiše (ANO) upravit kárné řízení se soudci a státními zástupci. Ministerstvo spravedlnosti již před devíti lety zavedlo do kárného řízení zásadní změny.
V dokumentu, který ministři schválili v pondělí, věnuje vláda oblasti práva a spravedlnosti jednu stranu z dvaatřiceti.
"Současná právní úprava podle našeho názoru umožňuje efektivní vedení kárného řízení a je účinným kontrolním i represivním nástrojem. V právní úpravě lze nalézt dílčí nedostatky, které je však možno řešit bez problémů změnou stávajícího zákona," sdělila prezidentka unie Daniela Zemanová, která působí u Nejvyššího správního soudu, pod nějž problematika kárných řízení spadá.
Šéfka profesní organizace připomněla, že už před deíti lety došlo na velké změny - například to, že řízení je pouze jednostupňové a že polovinu členů kárných senátů tvoří jiní právníci než soudci.
"Předpokládáme tedy, že ministerstvo buď otevřeně pojmenuje, v čem spočívají tak závažné nedostatky právní úpravy, kterou před relativně krátkou dobou samo vytvořilo, nebo nebude narušovat stabilitu systému kárného řízení," podotkla Zemanová.
Vláda chce také předložit nový zákon o soudech a soudcích, který "zavede transparentní pravidla pro přípravu, výběr, hodnocení, vzdělávání a kariérní postup soudců". Norma má zřejmě navázat na vyhlášku a instrukci ministra Roberta Pelikána (ANO), kterými se předsedové krajských soudů budou muset řídit od příštího roku.
Vláda slibuje také předložení léta diskutovaných nových zákonů o státním zastupitelství a o soudních znalcích, které v minulém volebním období narazily na odpor ve Sněmovně. "Znalci a lepší pravidla pro výběr soudců jsou evergreen, ale dokud nebude alespoň návrh zákona, asi není co komentovat," uvedl k tomu mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.
Související

Soudům komplikují práci nízké mzdy, lidé opouští odborný aparát

Soudcům chybí v programu vlády audit, žalobcům vadí posílení odpovědnosti
Soudcovská unie ČR , Ministerstvo spravedlnosti , Robert Pelikán , Vláda ČR , soudy
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení
před 1 hodinou

V Neapoli vyhnalo zemětřesení lidi do ulic. Experti řekli, jak reaguje Vesuv
před 2 hodinami

Italové se přiklání k evropské strategii. Ukrajině posílají nebezpečné zbraně
před 3 hodinami

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře
před 3 hodinami

Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy
před 4 hodinami

Případ brutální vraždy v Jaroměři se poprvé dostal k soudu. Padlo rozhodnutí o vazbě
před 5 hodinami

Kam za zimním počasím? Na hory. Meteorologové nabídli předpověď
před 5 hodinami

Mark Carney se oficiálně stal premiérem Kanady
Aktualizováno před 6 hodinami

Zabraňte masakru, jaký svět neviděl od druhé světové. Ušetřete životy ukrajinských vojáků, vyzval Trump Putina
před 6 hodinami

Co bude s Ruskem, až skončí válka na Ukrajině? Šéf NATO nastínil další kroky
před 7 hodinami

Portugalsko ruší kvůli Trumpovi nákup stíhaček F-35
před 8 hodinami

Midttun: USA mají tři možnosti, jak reagovat na ruské odmítnutí příměří na Ukrajině
před 8 hodinami

Evropská unie prodloužila sankce proti Rusku. Našla s Maďarskem kompromis
před 9 hodinami

Historický zvrat, který může ovlivnit celou Evropu. Německo se chystá k masivnímu navýšení výdajů
před 9 hodinami

Dohoda, která může vše zhoršit? Před deseti lety už k jednomu podpisu došlo, situaci to jen přitížilo
před 10 hodinami

Putin vodí Trumpa za nos. Získává tak čas pro pokračování invaze
před 10 hodinami

Musk začíná couvat? Vaše obchodní válka nám škodí, vzkázala Tesla Trumpovi
před 11 hodinami

Kreml dohodu odmítnul, podle USA je ale na spadnutí, tvrdí po jednání Witkoffa, které možná neproběhlo
před 12 hodinami

Číňanům může pomoct, Kanaďané prokázali hrdost. Ekonomové Navrátil a Dedek o Trumpově agresivní politice
před 12 hodinami
Útok na Moskvu: Hlavním městem Ruska otřásly po náletech dronů exploze
V pátek ráno otřásly Moskvou a jejím okolím exploze v důsledku dalšího útoku bezpilotních letounů. Podle informací telegramového kanálu Ostorožno, Moskva svědci hlásili zvuky výbuchů v ruské metropoli i přilehlých oblastech. Uvedla to ruská verze BBC.
Zdroj: Libor Novák