Soudcům chybí v programu vlády audit, žalobcům vadí posílení odpovědnosti

Soudcovská unie (SU) postrádá v programu vlády personální audit justice a domnívá se, že cesta ke slibované elektronizaci bude složitá. Prezident SU Libor Vávra však ocenil plánované zvýšení odměn odborného aparátu. Unie státních zástupců (USZ) se pozastavila nad zmínkou o posílení odpovědnosti žalobců. Předsedu České advokátní komory (ČAK) Roberta Němce potěšil příslib zajištění zákonného práva na mlčenlivost. Sdělili to na dotaz ČTK.

Vláda Petra Fialy (ODS) napsala v dnes zveřejněném programovém prohlášení, že se zasadí o zvýšení odměn nejustičních pracovníků v oblasti soudnictví i státního zastupitelství.

"Odměnám strašně fandím, je to důležitá věc," řekl Vávra. Chtěl by, aby v justici bylo vedle soudců mnohem více právně vzdělaných lidí. Kvalitní vyšší soudní úředník přitom podle něj nemusí mít magisterský titul z oboru práva, postačí bakalářský. Podstatné je ohodnotit tyto lidi odpovídajícím finančním způsobem, aby v justici vydrželi, podotkl.

Kabinet rovněž slibuje, že se zasadí o elektronický spis na soudech, jehož obsah bude sdílený "příslušnými soudy, dalšími justičními orgány a oprávněnými osobami". Zmiňuje také zavedení společné platební brány justice pro on-line placení vybraných soudních poplatků či vytvoření moderní digitální platformy informací z oblasti justice.

Skutečnost, že advokát nyní například musí cestovat i na druhý konec státu jen proto, aby si ověřil, že jsou ve spisu doručenky, označil Vávra za "středověkou". K možnosti rychlé elektronizace je nicméně skeptický. "Cesta bude dlouhá. Nejprve se musí sjednotit databáze uvnitř justice. Krajské soudy mají jiný systém než okresní soudy. Nejvyšší soud má také jiný. Dokumenty si mezi sebou přeposíláme v textových editorech. Vzniklo to v 90. letech, systémy nejsou kompatibilní," popsal. Odhaduje, že náklady na řešení situace budou vysoké.

V programovém prohlášení chybí podle prezidenta SU audit justice, který by otevřel cestu k její reformě. O možnosti auditu nezávislou firmou by rád v únoru jednal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Revize by měla odhalit, jak se proměnila soudní agenda a zda část z ní například nedokážou zvládnout asistenti, kteří jsou pro stát levnější než soudci.

Ohledně státních zástupců vláda vedle "přijetí opatření k posílení jejich odpovědnosti" zmiňuje, že do konce letošního roku dokončí návrh novely zákona o státním zastupitelství. Má přinést změny v postavení vedoucích státních zástupců - zavést jejich funkční období, pravidla pro jejich transparentní výběr i podmínky jejich odvolání, a to včetně zpřesnění podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce. S tímto záměrem souhlasí i USZ.

„Vládní plán na zavedení funkčních období vedoucích státních zástupců a výběrových řízení na tyto posty ladí s prioritami Unie státních zástupců," sdělil viceprezident sdružení Ondřej Šťastný. "Jako nadbytečná se naopak jeví zmínka o jednostranném posílení odpovědnosti státních zástupců. Vláda neuvádí, z jakého důvodu by k němu mělo dojít, v čem by mělo spočívat a proč má být posilována pouze odpovědnost veřejných žalobců, když na trestním řízení se významně podílejí též další subjekty, zejména policie a soudy,“ podotkl.

Vláda v programu navíc oproti koaliční smlouvě výslovně zmínila, že bude chránit základní atributy práva na spravedlivý proces, a to i "výkon činnosti profesních komor před neoprávněnými zásahy státu včetně zajištění zákonného práva na mlčenlivost". Právě právo na mlčenlivost bylo jedním z témat prosincového jednání mezi vedením ČAK a novým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), který se s advokáty sešel jako s prvními zástupci právnických profesí. Problém se týkal odposlechů, jež povolil soud ve výslechových místnostech bohunické věznice.

"Jsem velmi potěšen, že vláda otevřeně deklaruje respekt a ochranu základních atributů práva na spravedlivý proces," vzkázal k tomu šéf ČAK Němec. Dále kabinet pochválil za to, že chce pokračovat v rekodifikaci základních procesních předpisů a že se zavázal pokračovat v digitalizaci justice s důrazem na zavedení elektronického spisu. Ten by podle něj advokátům velmi výrazně pomohl při efektivním poskytování právních služeb.

"Jsem rovněž rád, že vláda pamatuje i na přiměřené odměňování znalců a tlumočníků a v té souvislosti věřím, že se nezapomene ani na přiměřenou valorizaci advokátního tarifu," uzavřel Němec.

Avizované zvýšení odměn pro soudní znalce pokládá za důležité i Soudcovská unie, která současnou situaci kolem znalců označila za "rozkolísanou". "Bez znaleckého posudku nejde často vůbec rozhodnout. Potíže sehnat znalce se přitom v uplynulé době v řadě regionů zvětšovaly, a to nejen v medicínských, ale i v jiných oborech," upozornil Vávra.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy Soudcovská unie ČR Unie státních zástupců Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy