Fraška! Nehoráznost! Politici komentují středeční jednání mandátového a imunitního výboru

Praha - Během středeční jednání Sněmovny, kde se projednávalo vyslovení důvěry vládě, se ve večerních hodinách narychlo sešel mandátový a imunitní výbor. Výbor se sejde ještě v úterý 16. ledna, kde by se mělo definitivně rozhodnout, zda jeho členové doporučí Sněmovně vydání či nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Na úterní jednání by měl dorazit i bývalý detektiv Jiří Komárek, jenž je nepravomocně odsouzen za obvinění policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Účast tehdejšího detektiva si odhlasovali zástupci ANO a SPD. Politici to považují za nepřijatelné.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka je přesvědčený, že ANO a SPD nejednaly fér. Kdyby se nekonala schůze mandátového a imunitního výboru, mohlo se hlasování o důvěře dokončit, uvedl na svém twitterovém účtu.   

Kdyby ANO a SPD nedělalo fér hru v rámci Mandátového a imunitního výboru se snahou překračovat kompetence tohoto výboru s cílem kompromitovat státního zástupce a vyšetřujícího policistu, mohlo se dnes hlasování o důvěře vládě dokončit.

— Marian Jurečka (@MJureka) 10. ledna 2018

Narážel tím na skutečnost, že se hlasování o důvěře vládě posunulo. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil komentoval situaci tak, že si trestně stíhaní poslanci zvou na nepravomocně odsouzeného.  

Trestně stíhaný Andrej Babiš a trestně stíhaný Jaroslav Faltýnek si zvou na pomoc nepravomocně odsouzeného Jiřího Komárka. To nevymyslíš..

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 10. ledna 2018

Pozadu nezůstal ani předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž považuje Komárkovo pozvání na jednání výboru za nehoráznost.

Pozvání nepravomocně odsouzeného Komárka na MIV je nehoráznost, která devalvuje práci tohoto výboru. Většina výboru se bude s pomocí nedůvěryhodné osoby snažit účelově zkompromitovat vyšetřovatele Nevtípila. Fuj...

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 10. ledna 2018

Člen mandátového a imunitního výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) označil dohodu ANO a SPD za "schvalovací mašinu" a dodal, že právě hlasy těchto hnutí schválily program úterní schůze. 

MIV - fraška jak má být... jsem šokován způsobem jednání a obávám se o důvěryhodnost našeho konání. Ztrácíme posledni zbytky soudnosti.

— Marek Výborný (@MarekVyborny) 10. ledna 2018

Lidovecký poslanec Výborný se rovněž ptá, jestli SPD hledá důvod proti vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

poslanecká imunita Poslanecká sněmovna Andrej Babiš Jiří Komárek (ÚOOZ) Čapí hnízdo

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 48 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina zničila tři ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy