Praha - Ukrajinská aktivistka, která polonahá ve volební místnosti vyběhla před prezidenta Miloše Zemana, přijela do Česka jen na svou páteční akci při prezidentských volbách.
Nechtěla útočit, řekla dnes ČTK její obhájkyně Lucie Hrdá. Podle policie se sedmadvacetiletá žena do volební místnosti v Praze Lužinách dostala na novinářský průkaz. Zůstává v cele předběžného zadržení a je podezřelá z trestného činu výtržnictví, hrozí jí až dva roky vězení.
"Českou republiku hodlá opustit, jakmile jí to orgány činné v trestním řízení umožní," řekla o své klientce Hrdá. Protest aktivistka hnutí Femen mínila jako pokojný, nechtěla se s nikým dostat do fyzického kontaktu, nebyla ozbrojená, dodala. "Proto měla zvednuté ruce, aby bylo vidět, že v nich nemá zbraň," podotkla obhájkyně.
Kriminalisté dokončují úkony vyplývající z trestního řádu, řekl dnes ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Odpoledne by měli celý spis předat příslušnému státnímu zástupci Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5," uvedl. Pak už je podle mluvčího na žalobci, aby věc předal samosoudci. Hrdá řekla, že její klientka by uvítala, aby bylo soudní řízení veřejné.
Žena může v cele předběžného zadržení, kam ji policie v pátek odpoledne umístila, zůstat maximálně 48 hodin. Kriminalisté chtějí případ vyřešit ve zkráceném přípravném řízení, což podle trestního řádu znamená, že žena nebyla obviněna. "V rámci prošetřování kriminalisté věnovali odpovídající pozornost také zmiňovanému novinářskému průkazu, na základě kterého se žena do volební místnosti dostala. Při tom detektivové oslovili konkrétní zahraniční redakci, která jim potvrdila, že sedmadvacetiletá žena není a ani nikdy nebyla jejich zaměstnancem," uvedl dnes Hulan.
Související
Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta
Nahá aktivistka, která napadla Zemana, byla vyhozena z práce
napadení Miloše Zemana polonahou aktivistkou (12. 1. 2018)
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
před 2 hodinami
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
před 3 hodinami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 4 hodinami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 5 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 6 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 7 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 8 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 9 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 9 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 10 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 11 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 12 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl.
Zdroj: Lucie Podzimková