Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

S prosazením návrhu na jednání vlády by měl Dolínkovi pomoct jeho kolega z pražské sociální demokracie a současný ministr zahraničí Tomáš Petříček. Právě ten patří k těm politikům, kteří mají podle návrhu o ochranku přijít. Bodyguardi by se nově neobjevovali ani v doprovodu předsedů obou parlamentních komor a ministrů spravedlnosti a financí.

Ochranka by tak zůstala jen prezidentovi, premiérovi a ministrům vnitra a obrany, kterého chrání vojenská policie. Dolínek však se svým návrhem už jednou neuspěl, když jej odmítl předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček.

Mnozí bezpečností experti nad Dolínkovým návrhem kroutí hlavou. V současné rozdělené společnosti je prý bezpečnost relativní, obzvlášť u politiků. Třeba ministrovi zahraničí hrozí nebezpečí právě od lidí původem ze zahraničí, šéfovi resortu spravedlnosti zase od bývalých vězňů.

„Druhý a třetí nejvyšší ústavní činitel by měl být v ulicích České republiky chráněn už z titulu své funkce. Jsou to ústavní činitelé, kteří si v případě, že třeba prezident není schopen vykonávat funkci, dělí jeho pravomoci,“ říká na téma ochrany předsedů obou parlamentních komor v telefonickém rozhovoru pro EuroZprávy.cz brigádní generál Andor Šándor.

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby si myslí, že vládní vyhláška by měla být natolik tvrdá, že požívání ochrany by nemělo být věcí fakultativní, ale naopak jasně vyplývající ze zákona. Připomněl rovněž, že dříve někteří politici, např. Miroslava Němcová, ochranku odmítli. „Nevšiml jsem si, že by v USA či jinde politici debatovali o tom, jestli budou mít ochranku nebo ne,“ dodává.

„Nevím, co tím pan poslanec Dolínek sleduje, ale nemyslím si, že na tom stát jakkoliv vydělá,“ konstatuje Šándor a dodává, že se nic neušetří ani v případě, že politik ochranku „populisticky odmítá“, neboť tělesná stráž zůstává stejně připravena, kdyby dotyčný náhodou změnil názor.

Babiš před lety odhadl denní náklady na provoz ochranky pro jednoho politika na 10 tisíc korun. Denně by tak ochrana významných státních činitelů přišla Českou republiku na 90 tisíc, ročně by se tak jednalo o částku přesahující 30 milionů korun. Dolínek by ušetřené miliony rád použil na nové vybavení policistů.

Podle světového indexu míru je Česká republika šestou nejbezpečnější zemí na světě. Politici jsou zde spíš terčem vtipálků a vrhačů vajec, přesto v posledních letech došlo ke dvěma vážnějším incidentům v souvislosti s prezidentem republiky.

V roce 2012 se Václav Klaus stal terčem střelby z takzvané airsoftové pistole v Chrastavě. Během loňských voleb zase ochrance proklouzla polonahá aktivistka z hnutí Femen, která verbálně atakovala úřadujícího prezidenta Miloše Zemana.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Více souvisejících

Petr Dolínek ochranka policie Jan Hamáček prezident čr napadení Miloše Zemana polonahou aktivistkou (12. 1. 2018) Vláda ČR Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy