Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

S prosazením návrhu na jednání vlády by měl Dolínkovi pomoct jeho kolega z pražské sociální demokracie a současný ministr zahraničí Tomáš Petříček. Právě ten patří k těm politikům, kteří mají podle návrhu o ochranku přijít. Bodyguardi by se nově neobjevovali ani v doprovodu předsedů obou parlamentních komor a ministrů spravedlnosti a financí.

Ochranka by tak zůstala jen prezidentovi, premiérovi a ministrům vnitra a obrany, kterého chrání vojenská policie. Dolínek však se svým návrhem už jednou neuspěl, když jej odmítl předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček.

Mnozí bezpečností experti nad Dolínkovým návrhem kroutí hlavou. V současné rozdělené společnosti je prý bezpečnost relativní, obzvlášť u politiků. Třeba ministrovi zahraničí hrozí nebezpečí právě od lidí původem ze zahraničí, šéfovi resortu spravedlnosti zase od bývalých vězňů.

„Druhý a třetí nejvyšší ústavní činitel by měl být v ulicích České republiky chráněn už z titulu své funkce. Jsou to ústavní činitelé, kteří si v případě, že třeba prezident není schopen vykonávat funkci, dělí jeho pravomoci,“ říká na téma ochrany předsedů obou parlamentních komor v telefonickém rozhovoru pro EuroZprávy.cz brigádní generál Andor Šándor.

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby si myslí, že vládní vyhláška by měla být natolik tvrdá, že požívání ochrany by nemělo být věcí fakultativní, ale naopak jasně vyplývající ze zákona. Připomněl rovněž, že dříve někteří politici, např. Miroslava Němcová, ochranku odmítli. „Nevšiml jsem si, že by v USA či jinde politici debatovali o tom, jestli budou mít ochranku nebo ne,“ dodává.

„Nevím, co tím pan poslanec Dolínek sleduje, ale nemyslím si, že na tom stát jakkoliv vydělá,“ konstatuje Šándor a dodává, že se nic neušetří ani v případě, že politik ochranku „populisticky odmítá“, neboť tělesná stráž zůstává stejně připravena, kdyby dotyčný náhodou změnil názor.

Babiš před lety odhadl denní náklady na provoz ochranky pro jednoho politika na 10 tisíc korun. Denně by tak ochrana významných státních činitelů přišla Českou republiku na 90 tisíc, ročně by se tak jednalo o částku přesahující 30 milionů korun. Dolínek by ušetřené miliony rád použil na nové vybavení policistů.

Podle světového indexu míru je Česká republika šestou nejbezpečnější zemí na světě. Politici jsou zde spíš terčem vtipálků a vrhačů vajec, přesto v posledních letech došlo ke dvěma vážnějším incidentům v souvislosti s prezidentem republiky.

V roce 2012 se Václav Klaus stal terčem střelby z takzvané airsoftové pistole v Chrastavě. Během loňských voleb zase ochrance proklouzla polonahá aktivistka z hnutí Femen, která verbálně atakovala úřadujícího prezidenta Miloše Zemana.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Více souvisejících

Petr Dolínek ochranka policie Jan Hamáček prezident čr napadení Miloše Zemana polonahou aktivistkou (12. 1. 2018) Vláda ČR Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy