Praha - Ve volebním štábu Jiřího Drahoše panuje dobrá nálada. Podporu mu do holešovického divadla La Fabrika přišla vyjádřit řada osobností.
Mezi nimi například herec Dejvického divadla Martin Myšička nebo člen skupiny handicapovaných hudebníků The Tap Tap Ladislav Angelovič, který je poradcem Drahoše v problematice tělesně postižených.
Do štábu přišel výsledky voleb sledovat Ivan Havel, bratr někdejšího prezidenta Václava Havla. ČTK řekl, že před druhým kolem je optimista. "Zdá se, že když se sjednotí ti, co nevolili ani Zemana ani Drahoše a když budou v druhém kole volit Drahoše, tak má šanci," poznamenal. Před dnešním kolem podle něj panovala určitá nervozita, jestli Zeman nedostane více než 50 procent. Drahoše podporuje, protože je vzdělaný, umí jazyky, má vystupování, tedy vlastnosti, které by podle něj prezident měl mít.
"Je to seriózní, slušný pán. Ačkoliv má velké akademické hodnosti a byl předsedou Akademie věd, tak když s ním mluvíte, tak nemáte pocit, že by na vás koukal svrchu a myslím, že má takové klidné přirozené charisma důstojného člověka, což potřebujeme do té reprezentativní prezidentské funkce," řekl ČTK Angelovič. Věří tomu, že Drahoš uspěje, stane se prezidentem a Zeman se vrátí na Vysočinu, kde bude bojovat se svým zdravím.
Myšička považuje Drahošův výsledek za velký úspěch, zároveň však nečekal, že stávající prezident dostane v prvním kole tolik hlasů. "Jsem překvapený z toho, že pan Zeman má stále tak velkou podporu po tom všem, co jsme mohli za posledních pět let vidět, co kde řekl a udělal, tak to mě stále víc a víc překvapuje. Nechápu, jestli to lidé nesledují nebo volí z nějakého jenom pocitu," řekl ČTK. Drahoše považuje za vyrovnaného člověka, který se chová v diskusích kultivovaně a podporuje spolupráci. Volební účast byla podle něj nízká.
"Jsem rád, že se ve společnosti, v té naší společnosti, o které se říká, že je rozdělená, že se přeci jenom našlo tolik lidí, kteří podpořili pana Drahoše i přes to, že se o něm prostě trousily takové pověsti, že to je jenom slušný člověk a nic víc. To je nějaká nadávka v dnešní době, že je někdo slušný člověk? Úplně se zapomnělo na to, že to je odborník a manažer. Manažer, který vedl instituci, ve které bylo 8000 vědců," řekl ČTK herec Milan Šteindler, který doufá v to, že Drahoš získá podporu od voličů neúspěšných kandidátů.
Dále do La Fabriky přišli astronom Jiří Grygar, herečka Soňa Červená, hudebník Petr Janda, vědec Václav Pačes, historik Jaroslav Šebek nebo režisérka Olga Sommerová.
Související
Předsedou Senátu byl opětovně zvolen Miloš Vystrčil, do vedení míří i Drahoš
Senát si ve středu zvolí vedení, v jeho čele má zůstat Vystrčil
Jiří Drahoš , prezidentské volby 2018 , Jiří Grygar
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková