Praha - Prezident Miloš Zeman dnes v povolebním projevu uvedl, že dostal podporu od známého zpěváka a několikanásobného Zlatého slavíka Karla Gotta. Ten se ale proti tomuto tvrzení ohradil a sdělil, že nikdy žádného kandidáta přímo nepodpořil. EuroZprávy.cz proto zjišťovaly, odkud prezident tyto informace má.
Prezident a vítěz prvního kola prezidentské volby Miloš Zeman v projevu po zveřejnění výsledků poděkoval za podporu voličů. Jmenovitě zmínil premiéra Andreje Babiše a zpěváka Karla Gotta.
"Jsem vděčný za jakoukoliv pomoc a podporu. Zaregistroval jsem s velkým potěšením, že mně před volbami vyjádřily podporu tak různorodé osobnosti, jako je Andrej Babiš nebo Karel Gott," uvedl Zeman.
Problém je v tom, že Karel Gott Zemanovi podporu nikdy nevyjádřil. "Jako vždy, při všech volbách, jsem jmenovitě nepodpořil žádného kandidáta. Proto ani jejich výroky nekomentuji," vyvrátil Karel Gott pro TV Nova prostřednictvím své mluvčí Anety Stolzové tvrzení prezidenta Zemana.
EuroZprávy.cz proto zjišťovaly, odkud má Zeman informace o podpoře Karla Gotta a zda-li se za svá slova zpěvákovi omluví. Podle tiskového mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka to ale zřejmě není nutné. "Mistr se vyjádřil pro deník Blesk a mnozí čtenáři četli jeho vzkaz jednoznačně. Nemyslím si ale, že bych nyní měl jakýmkoliv způsobem reagovat na nejnovější Mistrovo prohlášení," uvedl pro EuroZprávy.cz.
O pravdivosti tohoto tvrzení lze ale rovněž pochybovat. Pro zmíněný deník totiž Gott žádnému z kandidátů podporu nepřiznal. Blesku doslova sdělil následující: "Současné prezidentské klání sleduji velmi bedlivě, nejen z pohledu názorů a vizí jednotlivých kandidátů, ale zejména z jejich celkového projevu. K volbám půjdu, o prezidentských kandidátech s rozvahou přemýšlím. Budu proto volit člověka, kterého si vážím, jeho myšlenky a názory jsou mi blízké a vím, že naši republiku bude opět dobře reprezentovat. A mohl by dle mého obstát i v nelehké době, která nás nepochybně čeká."
Některá česká média, která jsou považována za dezinformační, ale tato slova překroutila a uvedla, že Gott svým vyjádřením přiznal, že podporuje Zemana. Na dotaz serveru EuroZprávy.cz, jestli informace prezidenta Zemana pochází právě z těchto médií, nebo mají jiný základ, Ovčáček odpověděl: "Možná čtenáři vnímali Mistrovo “opět”. Nikdo, kromě pana prezidenta, neobhajoval."
Gott svým tvrzením, že zvolí kandidáta, který "bude opět dobře reprezentovat" Česko, ale mohl myslet i další zájemce o Hrad, například Mirka Topolánka nebo Pavla Fischera. Topolánek reprezentoval Českou republiku jako předseda Rady Evropské unie, Fischer naopak působil jako český velvyslanec ve Francii.
Související
Karel Gott zemřel před čtyřmi lety. Vila na Bertramce se za rok otevře fanouškům
Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
před 3 hodinami
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
před 4 hodinami
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 5 hodinami
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 6 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 7 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 8 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 8 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 9 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 10 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 10 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 12 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 12 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 13 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 14 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 15 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 15 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 16 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
Francie se potýká s mimořádně závažnou krizí způsobenou vlnami veder a přetrvávajícím suchem. Podle oficiálních informací ministerstva pro ekologickou tranzici podléhá v současné době omezením spotřeby vody již téměř sedmdesát procent území státu. Nepříznivý vývoj počasí z posledních tří měsíců vytváří nebývalý tlak na veškeré vodní zdroje v zemi.
Zdroj: Libor Novák