Praha - Prezident Miloš Zeman by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měl před druhým kolem voleb hlavy státu zbavit kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého.
V televizi Prima dnes také uvedl, že Zemana podporuje, radí mu, aby udělal inventuru kauz z uplynulého mandátu a vysvětlil je veřejnosti. Zemanův protikandidát v druhém kole prezidentské volby Jiří Drahoš nerozumí tomu, proč to Babiš neřekl Zemanovi už dávno. Nynější výzvu považuje za součást politické hry, řekl Drahoš Českému rozhlasu.
Aby se Zeman distancoval od nejbližších spolupracovníků, řekl Babiš už v sobotu po vyhlášení výsledků prvního kola, ze kterého se Zemanem postoupil do volebního finále bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. "Pan prezident je loajální ke svým nejbližším spolupracovníkům možná až nekriticky," uvedl dnes Babiš. Distancování se od některých by podle něj mohlo Zemanovi pomoct v kruzích, které stojí proti němu.
Aby se Zeman distancoval od nejbližších spolupracovníků, řekl Babiš už v sobotu po vyhlášení výsledků prvního kola, ze kterého se Zemanem postoupil do volebního finále bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. "Pan prezident je loajální ke svým nejbližším spolupracovníkům možná až nekriticky," uvedl dnes Babiš. Distancování se od některých by podle něj mohlo Zemanovi pomoct v kruzích, které stojí proti němu.
Drahoš, který skončil v prvním kole voleb druhý, ve vysílání Českého rozhlasu prohlásil, že ke stejnému kroku již Zemana také vyzval. "Nerozumím tomu, proč to Andrej Babiš neřekl Miloši Zemanovi již dávno, já o tom mluvím v průběhu celé kampaně," řekl vědec. "Beru to jako součást jakési politické hry," dodal Drahoš.
Premiér Babiš také Zemanovi doporučil aby veřejnosti vysvětlil kontroverze z posledních let. "Já na jeho místě bych udělal nějakou inventuru, co se stalo v rámci jeho úřadu za pět let, různé aféry, kontroverze. Dal bych k tomu své stanovisko a snažil se to lidem vysvětlit," uvedl premiér.
Doplnil, že ve své politické minulosti se musel také rozloučit se svou nejbližší spolupracovnicí, ačkoli věděl, že nic neudělala. Připomněl tak pražskou komunální političku a někdejší místopředsedkyni ANO Radmilu Kleslovou. Ta v roce 2015 po informacích v médiích a kritice některých pražských politiků rozvázala smlouvu s polostátní firmou ČEZ a rezignovala na placené funkce ve dvou pražských firmách.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Vratislav Mynář , Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana) , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
před 1 hodinou
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
před 3 hodinami
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 4 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 5 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 6 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 6 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 7 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 7 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 8 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 8 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 9 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 9 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 10 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 11 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 12 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 13 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 14 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 15 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě