Babiš bez imunity? V úterý by se mohlo rozhodnout

Praha - V úterý 16. ledna se na půdě Poslanecké sněmovny nejspíše rozhodne o osudu Andreje Babiše. Poslanci budou hlasovat o důvěře jeho menšinového kabinetu a nejspíš také dojde na hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

V úterý 16. ledna se od osmi hodin ráno sejde mandátový a imunitní výbor, na který jsou pozvaní Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) a také bývalý detektiv a nepravomocně odsouzený Jiří Komárek. Právě Komárkovu přítomnost si odhlasovalo hnutí ANO spolu s hnutím SPD. Bývalý detektiv by měl vypovídat ve prospěch Babiše a Faltýnka, protože chce zkompromitovat vyšetřovatele Pavla Nevtípila, jenž má na starosti kauzu Čapí hnízdo. Podle Komárka je detektiv Nevtípil v kontaktu s mafií.

Andrej Babiš už několikrát tvrdil, že si kauzu Čapí hnízdo objednala mafie, tudíž bude na Komárkův projev spoléhat a doufat, že v mandátovém a imunitním výboru přesvědčí některé členy, zejména SPD, kteří detektivovu přítomnost na schůzi posvětili, aby Sněmovně doporučili Babiše a Faltýnka nevydávat k trestnímu stíhání, kvůli možnému účelovému bránění ve vykonávání mandátu. Verdikt, ať už bude jakýkoli, by měl na zítra padnout.

Ve stejný den od 14 hodin se poté koná schůze Poslanecké sněmovny, kde se bude pokračovat v rozjednaném bodu z minulého týdne, tedy vyslovení důvěry vládě. V tu chvílí by už poslanci měli znát stanovisko mandátového a imunitního výboru. Je nutné podotknout, že stanoviskem se řídit poslanci nemusí. Je velmi pravděpodobné, že dolní komora Parlamentu ČR bude hlasovat, pakliže se bod do programu schůze hlasováním zařadí, ještě o vydání či nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. 

Teprve poté by měli poslanci hlasovat o vyslovení důvěry, respektive nedůvěry vládě. Podle vyjádření všech čelních představitelů subjektů ve Sněmovně je patrné, že pro vyslovení důvěry zvednou ruku pouze poslanci ANO, což k získání důvěry Andreji Babišovi stačit nebude. 

 

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

poslanecká imunita Poslanecká sněmovna Andrej Babiš Čapí hnízdo OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy