Bude Babiš zbaven imunity? Rozhodnout by se mělo v pátek

Praha - V pátek 19. ledna by mělo v Poslanecké sněmovně po několika odkladech dojít na hlasování o tom, zda Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) budou zbaveni poslanecké imunity, což by policii umožnilo je opět trestně stíhat.

V úterý 16. ledna sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby v hlasování o zbavení imunity předsedy vlády a hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka hlasovali členové dolní komory Parlamentu ČR pro vydání policii a zbavení poslanecké imunity. Výbor vydání odhlasoval jedenácti hlasy. Zbylých osm poslanců z hnutí ANO se hlasování zdrželo. 

Opoziční strany, zejména Piráti, ODS, TOP 09 a STAN, chtěly hlasování o Babišovi a Faltýnkovi zařadit do programu schůze Sněmovny hned před hlasování o důvěře vládě, kterou nakonec Babišův kabinet podle očekávání nedostal. Proti však byla kromě hnutí ANO i ČSSD, SPD a KSČM, které chtěly nejdříve hlasovat o důvěře menšinové vládě. 

Hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka se nakonec dostalo na program schůze Poslanecké sněmovny jako první bod jednání dolní komory Parlamentu ČR, které začne v pátek 19. ledna o devíti hodin ráno. Hnutí ANO už deklarovalo, že své poslance nevydá, protože k tomu nevidí jediný důvod. Kauza Čapí hnízdo, kvůli které je už jednou stíhala policie, je podle nich minimálně podezřelá. Nepřesvědčila je ani závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF), ve které se jasně píše, že mohlo dojít k dotačnímu podvodu a že evropské peníze na Farmu Čapí hnízdo byly získány neprávem.

Jak to ale vypadá, tak hnutí ANO bude nejspíš jediné, kdo bude hlasovat proti vydání jejich poslanců. Pro vydání Babiše a Faltýnka jsou jednoznačně ODS, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD a STAN. Důležité však budou hlasy SPD a KSČM. Předseda SPD Tomio Okamura už dříve ujišťoval, že jeho hnutí nevidí důvod pro to, aby Babiš a Faltýnek nebyli zbaveni imunity. KSČM čekala na policejní žádost. Poslanec komunistů Jiří Dolejš prohlásil, že policejní žádost obsahuje pádné argumenty pro to, aby byli Babiš s Faltýnkem imunity zbaveni. 

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Čapí hnízdo Poslanecká sněmovna poslanecká imunita

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy