Změna rolí? Zeman byl klidnější, Drahoš útočný. Ale vítězem byl nakonec někdo úplně jiný

Praha - Miloš Zeman a Jiří Drahoš za sebou mají poslední debatu, už za několik hodin se otevřou volební místnosti a v sobotu bude rozhodnuto. Čtvrteční duel obou kandidátů nepřinesl nic zásadně nového, opakovala se stejná témata jako v kampani či předchozích rozhovorech. Za jasného vítěze večera je možné považovat jen moderátorku Světlanu Witowskou.

Od prvních minut bylo vidět, že oba kandidáti změnili pro druhý duel strategii. Zeman nebyl tolik útočný a do řeči skákal jen minimálně, naopak Drahoš vykoukl ze své ulity a snažil se být ofenzivní, aby se svému soupeři alespoň vyrovnal. Není totiž náhoda, že po bizarní show na Primě začali dokonce i někteří Drahošovi fanoušci házet flintu do žita. "Agresivní" Drahoš chtěl zřejmě dokázat, že boj není zdaleka u konce.

Do Zemana proto od začátku šil, ve všech odpovědích neopomněl říci, že by to a ono dělal jinak než Zeman. Jako by si snad předsevzal, že pár hodin před otevřením volebních místností jasně ukáže, že je „antizeman“. To se mu možná i podařilo, touto taktikou ale spíše jen utvrdí své voliče, zatímco ty nerozhodnuté rozhodně na svou stranu nezíská.

Ukázalo se také, že Zeman (nebo ten, kdo mu chystal otázky) se neobtěžoval ověřit si fakta. Nebo si je možná úmyslně pozměnil. Při otázce, zda Drahoš stále tolik důvěřuje Miroslavu Kalouskovi, totiž vycházel z rozhovoru Drahoše pro Reflex. Problém je, že nic o důvěře v něm nezaznělo. Původní výrok ale zněl poněkud jinak. Drahoš pro média řekl pouze to že s Kalousek měl vždy korektní vztahy a že si jej vážil za to, že vždy splnil, co slíbil. paradoxní pak je, že šlo o jednu ze tří otázek, které byla předem připravena a napsána, takže měl Zemanův tým příležitost ji pečlivě formulovat. 

Debata také znovu vyvolala spekulace o Zemanově zdraví – především proto, že si stávající hlava státu nechala několikrát zopakovat otázku. Lidé se tedy ihned začali pídit po tom, zda nemá Zeman problém se sluchem. Diskutující na sociálních sítích také zaujal jeden moment, když se debata motala kolem Kalouska. Když Drahoš vysvětlil, že nevidí důvod, proč by jej měl jmenovat ministrem, zeptal se jej Zeman:„Ale proč o tom mluvíte?“ „Protože jste se pana profesora ptal,“ opáčila Witowská. V tu chvíli se zdálo, že je Zeman poněkud „mimo" a že netuší, co se vlastně děje. 

Kromě některých detailů ale debata vlastně nepřinesla nic nového. Drahoš nevyužil několik šancí. Mohl Zemanovi například důrazněji připomenout, jak kreativně si vykládal ústavu, jak často při různých příležitostech podle seberu Demagog.cz lhal, nebo jak se v kampani choval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Ale ani Zeman už nedokázal na Drahoše vytáhnout nic jiného. Vrcholem jeho kampaně tak zřejmě zůstanou protidrahošovské letáky a billboardy o migraci.

Při zběžném pohledu na twitter se zdá, že nikdo z dvojice Zeman-Drahoš výrazněji nevyčníval – alespoň dle komentářů diváků. Pokud bychom měli někoho označit za vítěze, byla by to moderátorka Světlana Witowská. Ta oba muže zvládala kočírovat, udržovala pořádek a rozdělovala rovnoměrně prostor oběma kandidátům. To ostatně na závěr ocenil i sám Miloš Zeman. Právě ona dokázala, proč je tak důležité mít veřejnoprávní stanici. Pokud by si totiž nezaujatý divák dělal názor jen z „debat“ na ostatních stanicích, především z té na Primě, bylo by to opravdu velmi zlé.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 Miloš Zeman Jiří Drahoš Světlana Witowská (moderátorka)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy