Praha - Podle europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského je nasnadě, že mnozí lidé mohou mít oprávněně pochybnosti o tom, jestli prezident Miloš Zeman bude skutečně schopný vykonávat funkci dalších pět let.
Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský na svém blogu poukázal na skutečnost, že prezidentské volby opět rozdělily Českou republiku na venkov a větší města. "Tato štěpící linie byla navíc posilovaná i staronovým prezidentem, který svoji rétoriku založil na svém dichotomickém dělení společnosti na pražské elity (pražskou kavárnu) na jedné straně a dolních deset milionů na stran druhé," uvedl Zdechovský s tím, že se Zeman během svého funkčního období neustále navážel do té první skupiny.
Ani Jiří Drahoš, jenž se snažil poučit z chyb neúspěšného kandidáta TOP 09 Karla Schwarzenberga před pěti lety, nedokázal onu propast překlenout. I když Zeman kampaň nevedl, tak po dobu pěti let svého mandátu neustále objížděl z valné většiny menší obce a města. Zdechovský také dodává, že si Miloš Zeman za třicet let v politice dokázal vybudovat obraz lidového baviče. "Nemůžeme se divit tomu, že akademiku Jiřímu Drahošovi nepomohlo ani ukazovat na veřejnosti, že dokáže stahovat králíka či štípat dříví," míní europoslanec, podle něhož měl profesor Drahoš působit méně pedagogicky.
Podle Zdechovského tyto volby, kde rozhoduje faktor osobnosti, jasně ukázaly, že je občané berou jako divadlo nebo reality show. "Chtějí slyšet jednoduše řečené a jasně srozumitelné názory a myšlenky, které si člověk, který se jinak o politiku do hloubky moc nezajímá, dokáže velmi snadno zapamatovat," je přesvědčený lidovecký europoslanec, jenž je toho názoru, že právě toto byla Drahošova slabina. Profesor se totiž během kampaně snažil nadělat si co nejméně nepřátel a přitom působit nekontroverzně.
Je toho názoru, že bývalý předseda Akademie věd ČR neměl během kampaně jasné názory, tudíž nemohl oslovit zbývající nerozhodnuté voliče, kteří se o politiku takřka nezajímají. Čeho si ale europoslanec na Drahošovi cení, je slušný a férový přístup, s jakým k volbám přistoupil. "Nerozhodnost a nejednoznačnost ještě nikdy nikomu volby nevyhrála a nevyhraje. Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Michal Horáček i Pavel Fischer ve volbách ukázali, že máme osobnosti, které patří do politiky. Nyní by měli zapomenout na tyto volby, poblahopřát prezidentovi a ukázat, že si naší důvěru zaslouží i nadále," shrnul Tomáš Zdechovský.
Související
Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?
Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon
prezidentské volby 2018 , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Miloš Zeman , prezident čr
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 1 hodinou
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 2 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 3 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 5 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 6 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 7 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 8 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
včera
Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého
Policisté se zabývají násilným činem v Újezd u Valašských Klobouk ve Zlínském kraji. Jedna osoba skončila v péči lékařů, další člověk se nachází v policejním zadržení. Nikomu nehrozí žádné nebezpečí.
Zdroj: Jan Hrabě