Šternberk (Olomoucko) - Sociální demokraté si na na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové zvolí nové vedení. Krajská konference ČSSD v Olomouckém kraji nominovala na post předsedy i místopředsedy strany primátora Olomouce Antonína Staňka.
Staněk novinářům řekl, že v případě zvolení do funkce předsedy chce konsolidovat stranu. Zároveň se vyslovil pro účast ČSSD ve vládě. "Podle mého názoru to, proč každá politická strana vstupuje do volebního klání, tak to je podíl na politické moci a možnost prosazovat volební program. Chce li sociální demokracie hájit sociálnědemokratický program, tak to může učinit pouze jako součást vlády," uvedl Staněk, podle kterého je třeba respektovat politický realismus a jednat o sestavení takové koaliční vlády, která získá důvěru ve Sněmovně.
Zároveň by se ale prý přikláněl k tomu, aby ve vládě nebyly trestně stíhané osoby. Jednoznačným vítězem voleb je podle Staňka hnutí ANO. Problém s trestním stíháním předsedy ANO Andreje Babiše by podle něj mohl být teoreticky vyřešen tak, že ve vládě nebudou předsedové politických stran. "Andrej Babiš je velmi silným předsedou svého hnutí a pochyboval bych, že by se vzdal té možnosti být i premiérem. V tom případě pak to bude plná odpovědnost politických stran, které budou nominovat své kandidáty do vlády, a to se všemi důsledky z toho plynoucími," podotkl Staněk.
Pro Staňka podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka dnes hlasovala drtivá většina účastníků krajské konference strany. "Bereme to jako silný závazek pro nás, pro vyjednávací pozice. Pevně věřím, že s podobně dobrým projevem pan primátor vystoupí na sjezdu a přesvědčí ostatní delegáty sjezdu, že on bude tím pravým do čela sociální demokracie," řekl Zemánek.
Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách, které se konaly loni na podzim. Do té doby nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců. Již předtím v polovině června opustil funkci předsedy kvůli špatným preferencím ČSSD Bohuslav Sobotka.
Chovanec a sjezd pozval také čerstvě znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, který nabídku přijal. Na poslední sjezd, kde byl loni v roli předsedy potvrzen Sobotka, Zeman pozvánku vůbec nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ho naopak podporují.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) , Milan Chovanec , Miloš Zeman , Jan Hamáček , sjezd ČSSD (18.2.2018)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
před 2 hodinami
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
před 4 hodinami
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
před 5 hodinami
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
před 6 hodinami
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
před 7 hodinami
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
před 8 hodinami
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
před 8 hodinami
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 9 hodinami
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 10 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 11 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 12 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 12 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 13 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 14 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 14 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 14 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 16 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 21 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 22 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené státy se nacházejí ve fázi velmi ostrého vyjednávání ohledně válečného konfliktu s Íránem. V krátkém telefonickém rozhovoru pro stanici Fox News odmítl sdělit jakékoli podrobnosti s vysvětlením, že situace je v tuto chvíli příliš vypjatá. Prezident pouze naznačil, že probíhající diplomatické procesy jsou v kritickém bodě.
Zdroj: Libor Novák