Praha - Podle právničky a bývalé političky Hany Marvanové je v Ústavě ČR od roku 1993 stanoveno, kdy by mohl lid může vykonávat státní moc přímo. Zároveň však namítla, že vystoupení z Evropské unie považuje za nesmyslné.
"Když se přijímala tato formulace, tak se předpokládalo, že bude přijat zákon o obecném referendu, který umožní lidem rozhodovat přímo. Nestačí však přijmout jednu větu, že lid o něčem rozhoduje přímo, ale je důležitá nejdříve debata, jaké parametry by ten zákon o obecném referendu měl mít, jaká jsou kvóra vyvolání lidové iniciativy, zda lze takto rozhodovat o všech otázkách," uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas právnička a bývalá poslankyně Hana Marvanová.
Někdejší členka Občanského fóra a posléze Občanské demokratické strany připomíná, že i ve Švýcarsku, které je známé velkým množstvím referend, se některé otázky hlasováním lidu zkrátka neřeší. "Určitě nejsem ten, který by popíral to, že bychom měli mít zákon o obecném referendu. Ale pokud bychom chtěli přistupovat k takovým to zásadním rozhodnutím, která zavazují tento stát na generace, tak musíme diskutovat o tom, jaké by mělo být kvórum a zda by takováto otázka měla být rozhodována nejen v referendu, ale i volenou politickou reprezentací," je přesvědčená právnička.
Kvůli zákonu o obecném referendu se v úterý sešli kluby SPD, ANO, KSČM a Pirátů. Řešili základní věci jako právě zmíněné kvórum. Podle hnutí SPD by mohlo stačit sto tisíc podpisů. Zato hnutí ANO si představuje například osm set tisíc podpisů. Marvanová však upozorňuje, že stranám nebo hnutí, které požadují zákon o obecném referendu, jde ve skutečnosti o to, aby se prosadilo referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. "Jde jim o rozhodnutí o konkrétní otázce, kde mají asi jiný názor než většina v parlamentu," míní právnička.
Podle Marvanové není možné, aby se o takovéto otázce v referendech hlasovalo každý rok. "Musíme debatovat o tom, o kterých otázkách referendum lze konat, na základě jakého kvóra, jaké kvórum je nutné pro to, aby bylo hlasování platné. I z vyjádření je jasné, že se všichni baví jen o referendu o vystoupení z Evropské unie. Já osobně považuji takovéto rozhodnutí za poměrně nesmyslné, pokud se Česká republika referendem rozhodla vstoupit, nemůže po relativně krátké době zase rozhodovat opačně," je přesvědčená bývalá poslankyně.
Související
Pražské Spolu vyloučilo ze zastupitelského klubu Marvanovou
Praha úplně bez herních automatů? Radní schválili vyhlášku, rozhodnou zastupitelé
Hana Marvanová , referendum , EU (Evropská unie) , CZexit , Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran
před 2 hodinami
Žádná dohoda o AI, Íránu či Tchaj-wanu. Co tedy Trump v Číně vyjednal?
před 3 hodinami
Desítky mrtvých, stovky nakažených. V Kongu vypukla epidemie eboly, CDC se obává dalšího šíření
před 4 hodinami
Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko
před 4 hodinami
Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu
před 5 hodinami
Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu
před 6 hodinami
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
před 6 hodinami
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
před 7 hodinami
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
před 8 hodinami
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
před 9 hodinami
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
před 9 hodinami
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
před 10 hodinami
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
před 12 hodinami
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
včera
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
Policie se od minulého čtvrtka zabývá otřesným násilným činem v Zábřehu na Šumpersku. Dvě ženy napadl mladý muž, který si bez placení chtěl odnést z obchodu stan. Obviněný je momentálně ve vazbě a hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě