Praha - Ministr dopravy Vít Bárta (VV) v sobotním vystoupení, kde vysvětloval kauzu sledování komunálních politiků v Praze 11 zástupce koaličních i opozičních stran nepřesvědčil. Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) tvrdí, že ABL se chovala jako zpravodajská služba.
"Pan ministr Bárta mě svým vystoupením nejenom nepřesvědčil, ale hlavně ukázal, že ABL se chovala jako zpravodajská služba. Proto by bylo dobré uzákonit určitý dohled nad bezpečnostními agenturami," řekl Bublan agentuře Mediafax. Je přesvědčený, že se zadavatelé zakázky budou se společností ABL v rámci obchodního vztahu krýt.
Ministr by měl z celé kauzy vyvodit politickou odpovědnost, je přesvědčený Bublan. "Bárta by měl rezignovat, protože tahle aféra vrhá špatné světlo a budí nedůvěru k celé vládě," řekl.
V podobném duchu hovořil i bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). "Bárta předvedl mnoho slov, ale málo faktů. Chyběla mi otázka, zda pan Bárta může jednoznačně vyloučit, že se ABL kdykoli v minulosti zabývala sledováním politiků a v případě že ano, tak přesně kdo jim to zadal, za jakým účelem a za kolik peněz," řekl Langer agentuře Mediafax. Ministr Bárta by si měl podle něj uvědomit, že "jiná kritéria platí pro soukromé a jiná pro veřejně činné osoby".
"Také již vím, co pan Bárta myslí svým procesem delangerizace. Je to nastolení vlády fízlování, špiclování a vydírání," zakončil Langer.
"Celá ta tisková konference ve mě vyvolala dojem, že míček je nyní opět přepinknutý na stranu deníku Mladá fronta dnes, aby ona doložila pravost dokumentů. Vyjádření pana ministra, že dokument je falzum, mi připadá velmi silné," reagovala předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.
Ministr Bárta, který vlastnil firmu ABL do svého vládního angažmá, v sobotu na speciální tiskové konferenci oznámil, že agentura ABL nepřijímala politické objednávky a žádného z politiků nediskreditovala. Reagoval tak na informace deníku Mladá fronta Dnes (MfD) o případu údajného sledování politiků ODS v Praze 11 touto bezpečnostní agenturou.
Bárta tvrdí, že dokumenty zveřejněné v MfD nepocházejí ze společnosti ABL a detektiv Pavel Pertlíček, který sledování prováděl, nebyl zaměstnancem agentury, ale jeden z řady dodavatelů.
Související
Exministr Bublan v Radě ÚSTR? U poslanců prošel, na řadě je Senát
Rada ÚSTR zatím doplněna nebude, nominanti nezískali dost hlasů
František Bublan , Vít Bárta , ABL
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 2 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
včera
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
včera
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
včera
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
včera
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
včera
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
4. dubna 2026 22:01
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
4. dubna 2026 20:47
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
4. dubna 2026 19:30
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
4. dubna 2026 18:18
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
4. dubna 2026 16:58
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek oznámil, že Káhira již nebude přijímat zásilky obilí, které Rusko vyváží ze svých dočasně okupovaných ukrajinských území. Tuto informaci potvrdil Zelenskyj po rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdulem Fattáhem as-Sísím.
Zdroj: Libor Novák