Změny ve státní službě? Vláda debatu odložila, Brusel může mít výhrady

Praha - Vláda dnes odložila jednání o novele služebního zákona odložil. Minulý týden ministři o plánovaných změnách diskutovali čtyři hodiny. Režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech by mělo jejich častější hodnocení a možnost, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby.

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš původně uvažoval o úplném zrušení systému dvou kategorií náměstků, tedy politických, které mohou jmenovat ministři, i odborných, které chrání služební zákon. Po minulém týdnu se zdá, že novela uvolní ministrům rozhodování o nepohodlných úřednících tím, že přinese možnost jejich častějších hodnocení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že bude prosazovat, aby o hodnocení státních tajemníků na resortech mohli rozhodovat sami ministři. Ministr školství Robert Plaga (ANO) vidí změnu hlavně v tom, že více otevře možnost přijímat do služby lidi zvenčí.

K opatrnosti ohledně změn zákona nabádala i dnes ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), a to vzhledem k požadavkům Evropské komise, která na služební zákon váže možnost čerpání evropských fondů. Jak připomenula, už minulý týden se vláda shodla na tom, že novelu budou její tvůrci - ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) - konzultovat s Bruselem. Babišův záměr kritizuje opozice, mluví v té souvislosti o čistkách na ministerstvech.

Babiš dnes řekl, že chtěl návrh na změny projednat v pátek v Bruselu během neformálního summitu, nakonec ale na plánovanou schůzku nedošlo. Podle neoficiálních odhadů by se Brusel mohl k záměru vyjádřit do měsíce.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR Služební zákon Adam Vojtěch (ANO) Karla Šlechtová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy