Služební zákon

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Mzdy zaměstnanců NKÚ a NBÚ bude určovat platový řád, schválila Sněmovna

Platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bude upravovat platový řád. Toto opatření má dorovnat platové poměry zaměstnanců odměňovaných podle zákoníku práce s poměry zaměstnanců placených podle služebního zákona. Změnu zákona, která to umožní, schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
Antonín Staněk

Dusno kvůli ministerstvu kultury. Není jasné, kdo ho po odchodu Staňka povede

Premiér Andrej Babiš nepožádá prezidenta Miloše Zemana o pověření jiného člena vlády řízením ministerstva kultury po odchodu ministra Antonína Staňka (ČSSD), protože si to nepřeje předseda ČSSD Jan Hamáček a premiér by tím porušil koaliční smlouvu. Předpokládá, že ve středu Staněk pověří jednoho z náměstků řízením resortu. Novinářům řekl, že si uvědomuje, že postup neodpovídá kompetenčnímu zákonu. Nechce ale porušit koaliční dohodu. Podle Hamáčka může za zmatky prezidentovo otálení.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Exnáměstek Hejduk není obětí Babišovy čistky, soud definitivně prohrál

Bývalý odborný náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Petr Hejduk neuspěl s žalobou, kterou napadl své odvolání z funkce. Pražský městský soud dnes stanovil, že MPSV nezákonně nezasáhlo do Hejdukových práv, když ho nepřevedlo na jiné vhodné místo a ponechalo ho mimo službu. Verdikt je pravomocný. Mužův právník uvedl, že zváží podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Ze služebního zákona se totiž podle něj stal "cár papíru".
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Služební zákon postaven na hlavu? Vláda bude moci odvolávat státní tajemníky

Vláda pravděpodobně bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Opětovně to dnes prosadila ve Sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM, když přehlasovala odmítavé stanovisko Senátu. Podle kritiků bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy.
Senát ČR, ilustrační foto

Senát vrátil Sněmovně služební zákon, vláda je rozezlena

Představitele vládní koalice nepřekvapilo, že Senát dnes vrátil poslancům novelu služebního zákona. Vláda by podle horní komory neměla získat právo odvolávat ministerské státní tajemníky na podnět příslušných ministrů. Podle kritiků by to byl krok zpět k politizaci státní správy. Premiér Andrej Babiš (ANO) napsal, že se Sněmovna se změnami Senátu seznámí a v lednu rozhodne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podobné rozhodnutí Senátu se dalo očekávat vzhledem k známým pozicím jednotlivých senátních klubů.
lékaři

Posudkoví lékaři nebudou spadat pod služební zákon, hrozil kolaps systému

Posudkoví lékaři, jichž je nedostatek, zřejmě nebudou od ledna podléhat služebnímu zákonu a budou se opět řídit zákoníkem práce. Změna by měla usnadnit jejich nábor a umožnit, aby nemuseli odcházet po dosažení 70 let věku. Vládní novelu, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Poslanci do ní navíc přidali odklad plného zavedení elektronických neschopenek o rok na leden 2020.
Vláda

Vyhazov pro stovky úředníků? Jednání o změnách na ministerstvech vláda přerušila

Debatu nad personálními změnami na ministerstvech od 1. ledna dnes vláda přerušila. Počet míst ve státní správě by se měl podle návrhu ministerstva vnitra od počátku příštího roku meziročně snížit o téměř 770 míst. Na ministerstvech by se měly zrušit nejen řadové úřednické pozice, ale i některá vedoucí místa. O přerušení jednání o změnách informoval tiskový odbor úřadu vlády.
Senát ČR, ilustrační foto

Babiš v Senátu narazí? Změny služebního zákona mu jen tak neprojdou

Většina senátorů vládní ČSSD bude mít podle končícího předsedy horní komory Milana Štěcha problém podpořit změnu služebního zákona, jak ji připravilo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a přijala Sněmovna. Senátoři by šli proti tomu, co sami prosadili, míní Štěch. Předlohu zatím podrobně nezná, protože do Senátu zatím nedoputovala. Očekává také, že se ke změně zákona ozve Evropská komise, která principy současného znění normy podmiňuje čerpání dotací.
lékaři

Posudkové lékařství kolabuje? Poslanci hasí krizi, novela prošla prvním kolem

Praha - Posudkoví lékaři možná nebudou od ledna spadat pod státní službu, mohli by se opět řídit zákoníkem práce. Změna by měla usnadnit jejich nábor. Vládní novelu, která změnu uzákoní, podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Nyní ji posoudí poslanci sociálního a zdravotnického výboru. Budou na to mít poloviční, měsíční lhůtu.
Andrej Babiš, premiér ČR

Babiš si podal Středulu: Chce, aby nikdo nepracoval a všichni brali mzdu

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl výhrady odborů proti změnám služebního zákona, které jeho vláda připravila. O předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi řekl, že dělá kampaň a že by chtěl, aby nikdo nepracoval a všichni dostávali mzdu. Středula se proti tomu ohradil. Babiš dnes v rámci interpelací zkritizoval také představitele a postoj Evropské komise.
Poslanecká sněmovna

Destrukce státní správy? Výbor navzdory kritice podpořil sporný služební zákon

Praha - Sporná novela služebního zákona by měla podle Babišovy vlády více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku, a naopak také usnadnit odvolání vedoucích pracovníků. Kritici se naopak obávají politizace státní správy, kterou měl služební zákon odstranit. Výbor pro veřejnou správu dnes doporučil Sněmovně schválit normu beze změn hlasy poslanců hnutí ANO, SPD a KSČM.
Vláda ČR

Vláda schválila novelu služebního zákona, dojde k dalším "čistkám"

Praha - Vláda v demisi dnes schválila návrh novely služebního zákona, která by více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku, a naopak také usnadnit odvolání vedoucích pracovníků na základě novému systému hodnocení. Kabinet kývl i na další personální změny. Na úřadu vlády na začátku dubna ubude 14 služebních a šest pracovních míst. Na základě přesunu agendy úřadu na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu však 13 míst vznikne na těchto resortech.
Klára Dostálová

Novela služebního zákona? Dostálová změny hájí, kritici mluví o čistkách

Praha - Vláda v demisi dnes bude projednávat novelu služebního zákona. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by norma měla otevřít státní službu odborníkům zvenčí, změnit systém hodnocení úředníků nebo snížit počet oborů na ministerstvech, aby úředníci mohli odbornou agendu vykonávat i na jiném úřadu.
Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO

Změny ve státní službě? Vláda debatu odložila, Brusel může mít výhrady

Praha - Vláda dnes odložila jednání o novele služebního zákona odložil. Minulý týden ministři o plánovaných změnách diskutovali čtyři hodiny. Režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech by mělo jejich častější hodnocení a možnost, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby.

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy