Začnou čistky dle loajality? Vláda může odvolávat státní tajemníky, Zeman zákon stvrdil

Vláda bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Změnu přináší novela služebního zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Změna bude podle kritiků znamenat návrat k politizaci státní správy, protože každá nová vláda bude moci vyměnit všechny státní tajemníky, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.

Podle pravice chce vláda v čele s ANO obsadit úřednická místa nikoli podle odbornosti, ale podle loajality. Novelu služebního zákona odmítla vedle opozice rovněž uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací.

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve čtvrtek dne 31. ledna 2019 tyto dva zákony: https://t.co/tCvMHW730o

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 31. ledna 2019

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš již dříve výtky odmítl s tím, že jeho hnutí prosadilo depolitizaci státní správy. Odmítl také tvrzení, že jeho vláda dělá mezi úředníky na ministerstvech čistky.

Novela počítá s tím, že státní tajemníci na ministerstvech už nebudou kárně odpovědní, ale mohli by být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu. Odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků. Norma měla nabýt účinnosti počátkem roku, s ohledem na prodlevu ve schvalování to bude až vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Novela zavede dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který nahradí dosavadní tři kola. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Vláda bude moct odvolávat ministerské státní tajemníky, novelu zákona dnes podepsal prezident.Logika je jasná. ANO, ČSSD a KSČM prostě a jednoduše chtějí stávající znění zákona obejít a dosadit si na ministerstva své lidi a rezorty zcela ovládnout.Moc. O nic jiného nejde.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 31. ledna 2019

Předloha umožní pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání. Novela také prodlužuje lhůtu, během níž jsou úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by byli shledání nevyhovujícími, budou mít na nápravu 90 místo 40 dnů.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR Služební zákon Miloš Zeman ministerstva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy