ministerstva

Vláda Petra Fialy

Ministři budou moci mít jen tři náměstky, shodla se koalice

Po lednové změně služebního zákona se na ministerstvech zaplňují místa náměstků, kteří nově zákonu nepodléhají, naopak jsou úzce svázaní s ministry. Změnu zákona, kterou prosadila vládní koalice Spolu, STAN a Pirátů, kritizuje opozice jako obcházení zákona a cestu k bobtnání byrokratického aparátu. 
Ilustrační fotografie.

Weby některých ministerstev byly nedostupné, zřejmě za to mohl DDoS útok

Internetové stránky některých českých ministerstev byly dnes dopoledne nedostupné. Ministerstvo dopravy uvedlo, že čelilo DDoS útoku, kvůli kterému byl jeho web zhruba na hodinu a 45 minut mimo provoz. Stejnou příčinu uvedlo jako pravděpodobný důvod přetrvávajícího výpadku svého webu i ministerstvo financí. Mluvčí resortu průmyslu Marek Vošahlík na dotaz ČTK dopoledne řekl, že úřad o problému ví a situaci řeší, odpoledne již byl web tohoto ministerstva dostupný. Důvod výpadku mluvčí neuvedl. 
Sjezd Starostů a nezávislých (STAN)

STAN dostane vnitro, školství nebo průmysl. Piráti získají ministra zahraničí a místní rozvoj

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) budou ve vládě zastupovat ministři vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministr pro evropské záležitosti. Hnutí bude zastávat také funkci vicepremiéra. Pirátům připadnou ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, řekl po dnešním jednání širšího vedení STAN novinářům předseda Starostů Vít Rakušan.
Marek Výborný

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více se věnovat resortu, říká Výborný

Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných zákonodárců novelu Ústavy ČR, kde se zakotvuje takzvaný klouzavý mandát. Po dobu výkonu funkce ministra je tak možné se dobrovolně vzdát poslaneckého mandátu. „Klouzavý mandát zcela jistě zvýší množství času, které bude moci člen vlády věnovat svému resortu,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec za KDU – ČSL a člen Ústavně právního výboru Marek Výborný.
Ministerstvo vnitra

Osm ministerstev žádá přednostní očkování klíčových úředníků

Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), a zaslalo seznam klíčových zaměstnanců, kteří by měli dostat přednostní očkování proti covidu-19. Nepostradatelní pracovníci resortů by měli vakcínu dostat v dubnu a květnu, řekl serveru předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).
Ministerastvo dopravy České republiky

Ministerstva mají v roce 2021 celkem 53 legislativních úkolů

Plán legislativních prací vlády na rok 2021 obsahuje 53 legislativních úkolů. Vyplývá to z návrhu, který v pondělí projedná kabinet. Více než dvě pětiny úkolů pro ministerstva vyplývají z nutnosti začlenit do českých zákonů evropské předpisy. Úřady mají vypracovat návrhy čtyř zcela nových zákonů, 15 novel zákonů a ve 31 případech předložit nové nebo novelizované vládní opatření.
Vláda ČR

Téměř 3500 lidí má prověrku, i když ji na svém postu nemusí mít

Na úřadech a ministerstvech v Česku bylo loni 3472 zaměstnanců, kteří mají prověrku na nakládání s utajovanými informacemi, byť ji na svém místě nebo funkci nepotřebují. Vyplývá to ze statistiky Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), kterou se bude v pondělí zabývat vláda. Držitelů osvědčení je v posledních pěti letech konstantně mezi 25.000 a 26.000, proti předchozímu roku jich v roce 2019 přibylo téměř 500.
ministerstva

NKÚ: Hospodaření Česka s penězi z EU provází byrokracie, chybí vize

V hospodaření Česka s penězi z Evropské unie chybí podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jasné vize. Stát nemá jasno, kam se chce do budoucna posunout, ať už jde o dopravu, průmysl, sociální věci, zemědělství nebo životní prostředí. NKÚ to uvedl v každoročním hodnocení toho, jak ČR hospodaří s penězi, které dostává z EU.
Poslanecká sněmovna

Poslanci navrhli pravidla náhradníků ve Sněmovně za členy vlády

Poslanci navrhli pravidla pro nastupování náhradníků za členy dolní komory, kteří nastoupí do vlády. Změny, které souvisí s plánovaným ústavním zavedením takzvaného klouzavého mandátu, mají platit pro novou Sněmovnu v povolebním složení. Pravidla předložila pětice poslanců z ANO, sociální demokracie, lidovců a Pirátů v čele s předsedkyní sněmovní ústavní komise Kateřinou Valachovou (ČSSD).
Ministerstvo zahraničí

Stát během pandemie šetřil: Ministerstva výrazně snížila odměny, krom jednoho

Nejen soukromý, ale i veřejný sektor musel během epidemie koronaviru šetřit, což se dotklo i státních zaměstnanců. Jenom za první pololetí vyplatily jednotlivé resorty, včetně Úřadu vlády, na bonusech přes 170 milionu korun, což je méně ve srovnání s loňskem, kdy se jednalo o částku 304 milionů. V případě některých ministerstev se jednalo o desetimilionové škrty. V případě životního prostředí dokonce o nulu.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Havlíček bude ministerstvo dopravy řídit až do voleb, potvrdil Babiš

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády. Novinářům to dnes ráno potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na světové fórum o holokaustu v Izraeli. Sloučení ministerstva dopravy s resortem průmyslu a obchodu není podle Babiše na stole.
Senát ČR, ilustrační foto

Senátní komise k auditům zvažuje žalobu na ministerstva, rozhodnutí padne v polovině října

Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO) zvažuje právní kroky včetně správní žaloby vůči ministerstvům, která jí materiály nechtějí poskytnout. K přijetí rozhodne až na příštím zasedání v druhé půli října, kdy by měla mít i odpověď Evropské komise na žádost o poskytnutí auditů.

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 8 hodinami

Londýnští policisté se po zabití mladíka houfně vzdávají střelných zbraní

V reakci na obvinění jednoho z londýnských policistů z vraždy 24letého černocha Chrise Kaby se řada dalších policistů rozhodla odevzdat svá povolení k nošení zbraně. Informaci zveřejnil mluvčí londýnské Metropolitní policie (MPS). Informuje Sky News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy