Senátní komise k auditům zvažuje žalobu na ministerstva, rozhodnutí padne v polovině října

Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO) zvažuje právní kroky včetně správní žaloby vůči ministerstvům, která jí materiály nechtějí poskytnout. K přijetí rozhodne až na příštím zasedání v druhé půli října, kdy by měla mít i odpověď Evropské komise na žádost o poskytnutí auditů.

Novinářům to po jednání řekl předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS) s tím, že žalobu by případně podal Senát. "Žaloba by měla smysl tehdy, pokud budeme mít jistotu, že ministerstva porušují zákon (o jednacím řádu Senátu). My jsme o tom zatím pořád přesvědčeni," uvedl Nytra.

Ministerstva se hájí dřívějším stanoviskem Evropské komise, podle něhož audity nemají být poskytnuty třetím osobám, na což poukázal i člen komise Miroslav Adámek (za ANO). Nytra zase argumentoval nedávným stanoviskem, podle něhož by Senát mohl předběžné audity získat při zachování neveřejnosti jejich obsahu. To lze podle Nytry zaručit.

Hlavním úkolem příštího zasedání komise má být podle Nytry projednání průběžné zprávy o zjištěních komise, a to na základě informací z veřejných zdrojů. Nytra nevyloučil, že do příštího zasedání by mohly být k dispozici i finální verze auditů. Kvůli průtahům by také komise mohla požádat Senát o prodloužení mandátu, který jinak skončí v závěru ledna.

Komise si podle Nytry vyžádala od ministerstev také dokumenty k blíže nespecifikovaným projektům. "Dostali jsme zatím jeden projekt, u toho jsme se překvapivě dozvěděli, že tam bylo podáno trestní oznámení a že byl předčasně ukončen," uvedl Nytra.

Komise si na dnešní jednání pozvala také ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO). Chtěla po ní informace o obsahu auditů i o její odpovědi na ně. Dostálová však už před dvěma týdny účast odmítla. Zdůvodnila to tím, že připomínky k auditu nezpracovávala a ani s nimi nebyla seznámena. Odmítla rovněž vyslat úředníky, kteří odpověď zpracovávali, protože jsou vázáni mlčenlivostí.

Podle Nytry je ale nepochopitelné, proč ministerstvo pro místní rozvoj tají předběžný návrh prvního z auditů, jehož obsah včetně neoficiální překladu už zveřejněn byl. Adámek naopak postoj ministerstev chápe, neboť v současné fázi jsou audity předmětem jednání mezi ministerstva a EK. "Nemyslím, si, že by nějaká správní žaloba měla být podávána," uvedl

Dvanáctičlenné senátní komisi dnes k rozhodování chyběl dostatek členů, sešla se jich jen polovina. Někteří na zasedání nedorazili kvůli nepříznivé dopravní situaci na dálnici D1. Komise má shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Související

Zdeněk Nytra

Senát možná rozšíří předčasný důchod pro záchranáře i na podnikové hasiče

Senát možná bude chtít uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické záchranáře, ale i pro podnikové hasiče. Rozšíření důchodové novely dnes horní komoře doporučil její ústavně-právní výbor. Rozhodl tak na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry, někdejšího ředitele moravskoslezských hasičů. 
Zdeněk Nytra (ODS)

Ústavní stížnost senátorů kvůli nouzovému stavu bude ve čtvrtek

Ústavní stížnost senátorů na obnovení nouzového stavu proti vůli Sněmovny bude hotová ve čtvrtek. Ve stejný den bude moci být také odeslána Ústavnímu soudu. ČTK to dnes řekl předseda senátorů ODS Zdeněk Nytra. Ke stížnosti se podle něj zatím připojily dvě desítky senátorů, stačilo jich deset. Další mají možnost připojit se do čtvrtečního rána.

Více souvisejících

Zdeněk Nytra (ODS) Senát ČR Andrej Babiš ministerstva Agrofert dotace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy